2021-2022 yılı üniversite öğrencilerine burs verecek kurumlar belli oldu mu?

04.08.2021
172

5 Ağustos 2021 tarihinde üniversite tercihleri başlıyor. Bu süreçten sonra ise öğrencilerin okuyacağı okullarla ilgili tedbirleri alması şartları olgunlaştırması gerekecek.

Özellikle şehir dışında okuyacak öğrencilerin barınma ve harçlık olayı aileleri yeterince zorluyor. Bu durumda bir çok öğrencinin yardımına eğitim bursu veren kurumlar yetişiyor. Genel olarak aylık ödeme şeklinde devam burslarda fiyat ise burs veren kurumlar tarafından belirleniyor. 2021 – 2022 yılında burs veren kurumlar (vakıflar ve dernekler) bu ücretleri nasıl belirleyecek? yakında göreceğiz.

Bir öğrencisiniz ve nasıl burs alacağınızı bilmiyorsunuz. Bu konu hakkında biraz bilgi verelim.

Nasıl burs bulabilirim? Burs için nereye başvurabilirim? Hangi kurumlar burs verir?

Bursları verenlere ya da isteklerine göre burs veren kurumları sizler için çeşitlendirebiliriz. “Burs için nereye başvurabilirim?” sorunuza biraz rehberlik olması umuduyla şöyle bir genelleme yapabiliriz.

Memleketçilik ölmemiş.

Büyük şehirlerde özellikle de İstanbul’da okuyan öğrencilerin kendisi İstanbul’da doğmuş olsa bile nüfus kütüğünün bağlı olduğu tabiri caizse baba memleketi onlara burs verebiliyor. Bir çok ilçe ya da ilin İstanbul’da derneği bulunabiliyor. Bu derneklerin genel olarak özelliği ise kültürlerini yaşatmak ve memleketlerinin gençlerini eğitim konusunda sahipsiz bırakmamak. Tabi bu derneğin tüzüğünde belirtiliyor. Yoksa her dernek burs verecek diye bir şart yok. Eğitim öğretim yılı başında memleketinizin derneğine danışırsanız size burs konusunda bir çalışmaları olup olmadığını söyleyecektir.

Düşünce temelli dernek ya da kuruluşlar

Genelde kendi fikrini benimsetmek anlamında bir takım kamplara, etkinliklere ve eğitimlere katılma şartı koşan burslar da var. Bazen milli ya da manevi değerleri pekiştirmeyi amaçlayan dernekler olabileceği gibi farklı düşünceler için de bu tür dernekler kurulmuş durumda. Bazılarının programı gerçekten çok yorucu olabiliyor.

Çalışan ya da halka açık holding bursu

Bazı güzel firma ya da holdingler belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra hemen eğitimi desteklemeye çalışıyor. Bazıları okul kurarak parası fazla olandan alırım düşük gelirliyi de burslu okuturum gibi bir felsefe gütse de ( belki de sadece kar amaçlıdır, iyi niyet besleyelim biz yine) bazıları ise nakdi ya da ayni destekler ile öğrencilerin imdadına yetişiyor. Bazı holdingler bunu çocuğu okula başlayan çalışanı ile sınırlı tutarken bazıları ise tüm öğrenciler için bu tür bir destek programı başlatabiliyor.

Bunların yanında Tübitak , TEV gibi kurumların ya da eğitim vakıfları diye nitelendirdiğimiz zaten bu amacı çok önceleyen kuruluşları da takip etmeyi unutmayın.

Bir çok öğrenci için burs oldukça önemli

2021 – 2022 burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Öğrenciler, tercih sürecini yapılan son açıklamaya göre 20 Ağustos 2021 tarihine kadar sürdürebilecek. Bu süreçten sonra ise dikkat kesilmekte fayda var. Bazı burs veren kurumlar 2021 – 2022 öğretim yılı başlamadan hemen burs başvuruları kabul edebiliyor. Bazıları ise biraz daha herkesin yerleşmesini bekleyebiliyor. Hatta sömestr tatiline kadar bu süreci uzatanlar bile var.

Biz sizler için ulaşabildiğimiz tüm bursları bu yılda listelemeye ve temel şartları neler onlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sizler de takipte kalın. Yeni burslar eklenene kadar geçen yıl ki burs haberlerine göz atarak burslar hakkında biraz fikir sahibi olayım derseniz buyurun alttaki bağlantı bu işe yarar diye düşünüldü.

2020 – 2021 Burs Veren Kurumlar ve Şartları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.