LGS Yüzdelik Dilimleri Değişir mi?

LGS Yüzdelik Dilimleri Değişir mi?

LGS yüzdelik dilimleri değişecek mi? Geçen yıl mezun öğrencilerin artması nedeniyle artan lise kontenjanlarında son durum ne? Yüzdelik dilimler değişikliğe uğrayacak mı?

Geçtiğimiz yıl ilkokulda yaş düzenlemesine tabi olan öğrencilerin ilk mezun olduğu yıldı. Bu ne anlama geliyor? İlkokula kayıt yaşı düşürüldü. Düzenlemenin geldiği ilk yıl okul çağı gelen çocuklara ek olarak daha küçük yaştaki çocuklarda kayıt olmuş. Böylelikle ilkokul 1. sınıfların mevcudu bir anda artmıştı. İlerleyen yıllarda da bu artış oluşsa da ilk yıl ciddi bir birikme olmuştu. Normalde ortaokuldan mezun olan sayısı geçen yıl %43 dolaylarında artmıştı. Hal böyle olunca bu yıl mezun olacak çocuklara haksızlık olmasın diyerek okulların kontenjanları arttırılmıştı. Liselerin bir seneye bağlı bu kontenjan artırımı bir sonraki sene yani bu yıl LGS’ye girecek öğrencilerin kafasını kurcalamaya yetmişti. Ayrıca geçtiğimiz yıl konuların daraltılması nedeniyle bir farklılık daha oluşmuştu. Bu durumun da neye yol açacağını kestiremeyen öğrenci ve veliler hangi yılı baz almaları gerektiğini yani puan hesaplatan sitelerde ya da sınavlarda yüzdelik dilimlerini hangi yıla göre yorumlamaları gerektiği konusunda sıkıntı yaşıyorlardı.

LGS Yüzdelik Dilimler Değişecek mi?

Aslında kafa kurcalanacak çok bir durum yok. Değerlendirmelerinizi 2019 yılına göre yapmanız daha makul olacaktır. Bunun nedeni konuların kapsamı değil. Lise kontenjanlarının 2019 yılına dönüş sergileyecek olması.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.