Çarpma işleminde neden bir basamak kaydırılır?

18.04.2021
586

Matematik, ülkemizin hep problemli olarak görüldüğü derslerin başında geliyor. Yapılan uluslar arası değerlendirme ve ölçeklendirme sınavlarında ülkemiz genel son sıralarda sonuçlar elde ediliyor. Bunun başlıca nedeni matematiği ezberletmeye çalışmamız olarak gözüküyor. Yıllarca çok basitçe açıklanabilecek mantıkları bile ezberletmeye çalışmamız matematik dersini bir kabus haline getirebiliyor. Çünkü öğrenciler ezberlese de mantığını öğrenmediği için uygulayamıyor.

Bu yazımızda size aslında mantığı çok basit olan bir matematik işlemindeki hareketin nedenini açıklamaya çalışacağız. Matematik kategorimizden sitemizdeki matematik ile ilgili daha fazla yazıya ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir sayı ile başka bir sayıyı çarpmak ne demektir?

Örneğin, 23 sayısı ile 14 sayısını çarptığımızda bu hangi hesaba karşılık geliyor. 34 tane 23 sayısını toplamak ya da tam tersine 23 tane 14 sayısını toplamak ile eşdeğer bir işlem gerçekleştirmiş oluyoruz. 14 tane 23 toplama işleminden yola çıkalım. Bu işlemi önce 4 tane 23’ün toplamını elde edip daha sonra 30 tane daha 23’ün toplamını belirleyerek ve sonra bu iki sonucu toplayarak 34 tane 23 topladığınızı söyleyebilirsiniz. Buna çarpmanın toplama işlemi üzerine dağılma özelliği denir. Yani aslında 23 sayısını 34 ile çarpmak yerine önce 4 ile sonra 30 ile çarpmak ve elde edilen sonuçları toplamak eşdeğer olacaktır. Bir sayıyı 30 ile çarpmanın ise 3 ile çarptıktan sonra bir de sonuna bir “0” eklemekle kolayca ifade edilebileceğini de hatırlatalım. O halde 23.34=23.4+23.30 demektir. İşte burada siz bu sayıları bilinen çarpma algoritması ile çarparken 23 ile 4 sayısının çarpımını ilk satıra ve 23 ile 3 sayısı çarpımını ikinci satıra sonunda bir boşluk bırakarak yazarsınız. Bu boşluk aslında orada bir tane “0” var demektir. Ancak alışkanlık gereği yazılmaz.

Çarpma Nasıl Yapılır?
Çarpmada neden basamak kaydırılır?

Aklınıza takılan kısım olursa yorum kısmında sormayı unutmayınız.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.