İstanbul ilçeleri hangileridir? İlçelerin öne çıkan özellikleri nelerdir?

İstanbul ilçeleri hangileridir? İlçelerin öne çıkan özellikleri nelerdir?

Ülkemizin en kalabalık şehri İstanbul. Yüzyıllar boyunca cazibesini her zaman taze tutmuş, her zaman uğruna mücadeleler ve savaşlar vermiş bir şehir. Türklere yani Osmanlı İmparatorluğu’na geçişi ise Fatih Sultan Mehmet zamanında gerçekleşmiştir. 1453 yılında 53 günlük bir kuşatma ardından teslim alınan şehrin alınmasındaki en büyük motivasyon kaynağının Hz. Muhammed’in bir hadis-i şerifi olduğu rivayet edilir.

Hadis-i Şerife göre Peygamberimiz;

“İstanbul (Konstantiniyye) muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden emîr ne güzel emirdir. Onu fetheden ordu ne güzel ordudur.Buharî (ö 256 / 870)’nin et-Tâ- rihu’l Kebîr’i21 ve et-Tarihu’s Sağîr’idir.22

buyurmuşlardır. Bu güzide şehri almak ve hadis ile müjdelenen emir olmak için çok fazla mücadele verdiği söylenen Sultan Fatih sonunda bu şerefe mazhar olmuştur.

İnsanlar sürekli İstanbul’a yerleşmeye başlayınca giderek yerleşim yerleri büyümeye İstanbul sınırlarına sığmamaya başladı. Belli bir nüfus yoğunluğuna ulaşıldıkça ise o yerleşim yeri ilçe ilan edilmek suretiyle ilçe sayısı giderek artmış oldu. Şu anda “İstanbul’un kaç ilçesi var?” derseniz, bu sorunuzun cevabı 39 olacaktır. En son 2008 yılında yeni ilçeler İstanbul’un ilçe listesine eklendi.

İstanbul ilçeleri hangileridir?

Anadolu Yakası İlçeleri

İstanbul’da bulunan toplam 39 ilçenin 25 tanesi avrupa yakasında, 14 tanesi ise anadolu yakasındadır.

Anadolu Yakası İlçeleri

 1. Adalar
 2. Ataşehir
 3. Beykoz
 4. Çekmeköy
 5. Kadıköy
 6. Kartal
 7. Maltepe
 8. Pendik
 9. Sancaktepe
 10. Sultanbeyli
 11. Şile
 12. Tuzla
 13. Ümraniye
 14. Üsküdar

İstanbul’un anadolu yakasında bulunan ilçelerinden bazıları hakkında biraz bilgi verecek olursak

Adalar; Herşeyden uzaklaşacağınız bir hafta sonu gezisine ev sahipliği yapabilir.

Tuzla; Sakinliğiyle sizi her zaman kucaklamaya hazırdır. İstanbul’un en sakin yeri ne kadar olunabilirse o kadar işte. Sahil boyunca uzanan restoranlarda deniz manzarasına karşı yemeğinizi yiyebilir hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Beykoz; Anadolu yakasının ciğeri denilebilecek bir ilçedir. Hafta sonu temiz bir havaya kavuşmak için korularında vakit geçirebilir. Ya da piknik yapabileceğiniz seçenekleri ile hava kirliliğinden bir nebze uzaklaşabilirsiniz. Beykoz ismi eskiden ceviz ağaçlarının bolca bulunmasından dolayı verilmiştir. “koz” ceviz demektir. Anadolu yakasında bu muhite yakın Kozyatağı gibi “koz” lu isimler oldukça popülerdir. Riva semti ise denize girmek isteyenlerin en ciddi alternatifleri arasında yer alır.

Şile; Deniz denilince akla ilk gelen ilçedir. İstanbulluların hafta sonları akın ettiği turistik ilçe oldukça kalabalık bir görüntü çizer.

Kadıköy; Anadolu yakasının kültür merkezi olan ilçedir. Fenerbahçe kulübünün merkezi olması ile de bilinir. Şükrü Saraçoğlu stadı bu ilçede yer almaktadır. Ayrıca Barış Manço, Edip Akbayram ve sayısız ünlü ismin tercih ettiği Moda ve Kalamış gibi semtleri ile dikkat çekmektedir.

Ataşehir; Anadolu yakasının yüksek binaları ile meşhur ilçesidir. 2008 yılında bir kaç beldenin bir araya gelmesi ile ilçe olmuştur. İstanbul’un en lüks semtlerinden sayılabilen bir ilçe olan Ataşehir’in sosyoekonomik açıdan değişken bölgeleri de bulunmaktadır.

Avrupa Yakası İlçeleri

 1. Arnavutköy
 2. Avcılar
 3. Bağcılar
 4. Bahçelievler
 5. Bakırköy
 6. Başakşehir
 7. Bayrampaşa
 8. Beşiktaş
 9. Beylikdüzü
 10. Beyoğlu
 11. Büyükçekmece
 12. Çatalca
 13. Esenler
 14. Esenyurt
 15. Eyüpsultan
 16. Fatih
 17. Gaziosmanpaşa
 18. Güngören
 19. Kağıthane
 20. Küçükçekmece
 21. Sarıyer
 22. Silivri
 23. Sultangazi
 24. Şişli
 25. Zeytinburnu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.