Güneydoğu Anadolu Bölgesi Dağları Hangileridir?

11.04.2021
34

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, ülkemizin en düzlük bölgelerinden biridir. Bölgenin kuzey bölümlerinde Toros dağ sırasının güneye uzanan yamaçları ile beraber ikinci bir kıvrımlı dağ sırası uzanır. Ülkemizde ormanların en az olduğu bölgedir ve bitki örtüsü bozkırdır ancak İç Anadolu Bölgesinin bozkırlarına nazaran oldukça fakirdir. Bölgenin yer şekilleri oldukça sadedir ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinin en yüksek dağı Karacadağ’dır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan dağları şu şekilde sıralayabiliriz;

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Dağları

  • Güneydoğu Toroslar
  • Karaca Dağ
  • Kartal Dağları

Güneydoğu Toroslar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kuzey sınırını oluşturur ve Dicle Nehrinin kaynağını aldığı bir dağdır.

Karaca Dağ, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin orta bölümünde Diyarbakır Havzası ve Şanlıurfa Platosunu birbirinden ayıran sönmüş bir yanardağdır. Dağın en yüksek tepesi 1952 m yüksekliğe sahiptir. Karaca dağ bir volkandır ve lavların oluşturduğu kalkan yanardağ yapısındaki bir oluşumdur. Karaca dağ etrafında genellikle step iklimi görülmektedir. Bölgede yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kışları da soğuk ve oldukça yağışlı geçmektedir.

Kartal Dağları, Gaziantep ili içerisinde yer almaktadır. Kartal Dağı’nın çevresi de son derece dağlık yerlerdir. Vadi yamaç kısımlarında ve teraslar üzerinde çok miktarda çakmaktaşı yumruları bulunmaktadır. Kartal Dağları oluşumundan dolayı etrafında kaya sığınakları ve mağaralar da yer almaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.