Koku Uzmanı Nedir? Koku Uzmanı Maaşı Ne Kadardır?

05.04.2021
573

Koku uzmanı, ürünlerin veya yemeklerin kokularının kimyasal reaksiyon ile nasıl farklılık gösterdiğini deneyen kişidir. Koku uzmanı, test ortamlarında deneyler yaparak bir ürünün veya yemeğin bileşenlerinin nelerden oluştuğunu koklayarak seçmeye çalışır. Koku uzmanı olan kişiler parfümlerin veya başka bir ürünün kokusunu optimize etmek, geliştirmek veya başka bileşenler ilave ederek daha iyi bir hale getirmek için çalışırlar. Donmuş yiyecek şirketinde çalışan bir koku uzmanı, değişik kokuları inceler ve yemek pişirildiği anda nasıl koktuğunu deneyler. Bir parfüm veya oda kokusunun nasıl daha iyi bir hale dönüştürülebileceği hakkında çalışır. Koku uzmanı, kimyasal laborantlık ve aroma terapistliği de yapabilmektedirler.

Koku Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

Koku uzmanları kimyasal kokular ile çalışabilmektedirler. Test ortamlarında kimyasal malzemelerin ya da durumların ürünler üzerinde nasıl bir değişikliğe sebebiyet vereceklerini gözlemlerler. Bir koku uzmanının diğer bazı sorumlulukları şu şekildedir;

Koku uzmanı ne yapar? Nasıl çalışır?

  • Test neticelerini raporlamak,
  • Yapılan testin ürün ya da yiyecek için nasıl daha iyi bir sonuç vereceğini analiz etmek,
  • Test veya çalışma ortamını temiz tutmak ve havalandırmak,
  • Bir bilim insanı gibi araştırıp çalışarak kimyasal reaksiyonlar karşından ürünlerin nasıl bir koku oluşturacağını belirlemek.

Koku Uzmanlık Eğitimlerine Kimler Katılabilir?

Koku uzmanı olmak için ülkemizde bazı koku atölyeleri açılmıştır. Bu atölyelerde verilen eğitimlere katılarak kokular hakkında kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Deneyim kazanmak adına kozmetik şirketlerinde de çalışabilirsiniz. Böylelikle koku hakkında tecrübe sahibi olarak koku uzmanı olabilirsiniz. Koku uzmanı olmak için ne kadar çok tecrübe edinirseniz bir o kadar bu iş kolunda gelişim gösterirsiniz. Bunun yanı sıra koku uzmanı olmak için herhangi bir bölümden mezun olmanıza gerek yoktur. Ancak aldığını eğitim ne kadar ileri seviye ise koku uzmanı iş kolunda da tercih edilme olasılığınız o kadar yüksektir.

Koku Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gereklidir?

Koku uzmanı olmak konusunda bahsettiğimiz gibi koku atölyelerinde verilen eğitimlere katılıp deneyim kazanmanız gerekmektedir. Bu atölyelerde çok farklı kokuları kombine ederek yeni bir parfüm geliştirmek için deneyler yapma şansına da sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra parfüm yapmak için farklı eğitimler de alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.