Arabuluculuk Nedir? Kimler Arabuluculuk Yapabilir?

05.04.2021
183

Günümüzde pek çok anlaşmazlığın çözülebilmesi adına mahkemelere başvurulmaktadır. Gün geçtikçe artan nüfus ve iletişim nedeniyle de çokça anlaşmazlık ortaya çıkmaktadır. Böylelikle de mahkemelere düşen iş yükü de artmakta, dava sürelerinin ve davaların neticelenmesinin uzun zamanlarda gerçekleşmesinde sebep olmaktadır. Mahkemelerin üzerlerine düşün bu büyük yükü azaltmak adına da bazı yollar uygulamaya başlanmıştır. Bu yollardan bir tanesi olan arabuluculuk, dostça yöntemler ile anlaşmazlıkların çözülebilmesi için kullanılan en yaygın yolların başını çekmektedir.

Arabuluculuk yolu ile anlaşmazlığın tarafı olan bireyler, uzman ve objektif bir üçüncü şahıstan yardım isteyerek, anlaşmazlığı mahkeme dışarısında çözebilirler. Bu yöntem ile anlaşmazlık net, hızlı ve kolay bir şekilde çözümlenir. Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Yasası 2012 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak hukuk yaşamının bir parçası olmuştur. Bu yasaya göre arabuluculuk, anlaşamayan kişilerin üzerinde serbest bir şekilde tasarruf sağlayabilecekleri, iş veya işlemlerden kaynaklanan özel hukuka ait anlaşmazlıkların çözülebilmesi için uygulanır. Özellikle arabuluculuk iş hukukundan dolayı ortaya çıkan fazla çalışma fiyatları ya da rütbe ve ihbar tazminatlarının belirlenmesinin yanında maddi ve manevi tazminat davaları ile miras bölüşümü gibi konularda çokça tercih edilmektedir.

Arabulucu Kimdir? Arabulucu Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Arabuluculuk işlerini gerçekleştiren yani taraflar arasındaki anlaşmazlığı yasalara uygun bir şekilde çözümleyen kişilere arabulucu denir. Arabulucu, belirli teknikleri kullanarak, konuşma ve görüşmeler ile birlikte tarafları bir araya toplar. Tarafların birbirleri ile etkileşimde bulunup konuşmalarını ve anlaşmalarını saplayarak, çözümlemeye gitmelerine yardımcı olan objektif kişilerdir.

Arabulucular, anlaşma aşamasında karar veren taraf değildir. Hatta uyuşmazlığa neden olan kişilere çözümler de sunmaz. Kişilerin anlaşmazlığı kendi aralarına anlaşarak çözmelerine yardımcı olur. Arabuluculuk aşaması mahkeme öncesi olabileceği gibi mahkeme sırasında dava açıldıktan sonra da olabilmektedir. Arabulucu olabilmek için aranan bazı koşullar şu şekildedir;

Kimler arabuluculuk yapabilir? Gerekli şartlar nelerdir?

  • Hukuk fakültesinden mezun olmak,
  • En az 5 yıllık bir tecrübeye sahip olmak,
  • Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı aracılığıyla tutulan sicile kayıtlı olmak.

Kaç Tip Arabuluculuk Vardır?

Zorunlu ve ihtiyari arabuluculuk olmak üzere iki tip arabuluculuk mevcuttur. İlgili yasanın temelini oluşturan ihtiyari arabuluculuktur.

İhtiyari Arabuluculuk; Hukuk ortamında arabuluculuk kural olarak tercihe bağlı yani ihtiyari bir şekilde gerçekleşen bir yoldur. Özel hukuka konu olan bir sebepten dolayı oluşan anlaşmazlığın çözülebilmesi için kişilerin dava açma aşamasının öncesi ve sonrasında kendi tercihleri ile bu sistemden destek alabilmektedir. Bunun yanı sıra mahkeme aracılığıyla da taraflar arabuluculuğa çağırılırlar.

Zorunlu Arabuluculuk; Dava koşulu olarak arabuluculuk yolunun çalışmasının esas olduğu durumlardır. Yani böyle bir durumla karşılaşıldığında dava açılmadan önce arabulucuya gidilmesi zorunludur. Dava koşulu olarak arabuluculuk istenen konularda arabulucuya gidilmeden dava açıldığı taktirde mahkeme aracılığıyla bu davalar kabul edilmez.

Arabulucu kişilerin avukat olması, tarafların etkileşiminden uzlaşma süreçlerine dek her aşamayı kolaylaştırır. Özellikle de alanında uzman avukatlar, hızlı ve net bir şekilde tarafların uzmanlaşmasını sağlayarak, sürecin sorunsuz ve başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlarlar.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.