Nasıl Organizatör Olunur? Organizatör Maaşı Ne Kadardır?

04.04.2021
822

Organizatörlük kulağa çok eğlenceli ve keyifli bir meslek gibi gelmektedir. Ancak bu meslek bir o kadar da stresli bir iştir. Bir etkinlik ve organizasyonda organizatör, her türlü şeyden sorumlu olan kişidir. Güvenliğin sağlanmasından, ortamın aydınlatılmasında dek her şey organizatörün himayesi altında gerçekleşmektedir. Organizatör olmak için hangi bölüm okunmalı? Organizatörler hangi özelliklere sahip olmalı gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Organizatör olmak isteyenlerde olması gereken özellikler

Organizatör olabilmek için kişinin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir.

 • Planlama kabiliyeti
 • İletişim becerisi
 • İyi bir diksiyon
 • Hareketlilik
 • Enerji
 • Birlikte çalışabilme

Bu özelliklerden ilki planlama kabiliyetinin olmasıdır. Bir organizatörde olmazsa olmaz özellik etkin planlama kabiliyeti olması koşuludur. Organizatörün konuşma dili ve iletişimi çok iyi olmalı ve zaman yönetimini aktif bir şekilde kullanabilmelidir.

Bunun yanı sıra organizasyon için görevli insanları da yönetebilme ve yönetici vasfına sahip olmalıdır. Bir organizatör her zaman hareketli ve enerjik olmalıdır. Olası problemlerde her zaman mantıklı düşünmeli ve soğukkanlı davranmalıdır. Bu özelliklere sahip olan bir kişi ekibi ile beraber bir etkinliği organize edebilir. Fakat bu sektöre yeni girecek olan bir kişi, organizasyon şirketlerinde bu etkenleri deneyimlemesi gerekir.

Organizatör Ne Demektir?

Bir eğlence, düğün, dernek, sunum gibi etkinliklerin bütününü organize eden, yer, mekan ve kişi gibi etkenlerini bir araya getiren kişiye organizatör denilmektedir. Bir organizatör, sözün özü organizasyon sahibi ve konuklar arasında bir köprü gibidir. Bir etkinlikte neredeyse her şeyi üstlenen kişi organizatördür. Bir organizatörün belli başlı görevleri şu şekildedir;

 • Yapılacak etkinlikle ilgili gereksinimleri belirlemek,
 • Belirlenen gereksinimleri organizasyon sahibi ile görüşerek tedarik etmek,
 • Davetli kişilerle görüşmek ve etkinlik mekanını hazırlamak,
 • Organizasyonun tanıtımları için gerekli görselleri tasarlatmak
 • Organizasyonda görevli kişileri toparlamak ve ekibi oluşturmak
 • Çalışan personelleri denetlemek
 • Güvenlik, ses ve aydınlatma, yiyecek-içecek gibi hazırlıkları gerçekleştirmek

Organizatör Olabilmek İçin Hangi Bölümden Mezun Olmak Gerekir?

Organizatör olabilmek için herhangi bir eğitim şartı aranmamaktadır. Fakat kendini bu konuda geliştirmek isteyen kişiler bu yöndeki kurslara gidebilirler. Bunun yanı sıra Turizm Meslek Yüksekokulunda okumak da organizasyon işlerinin nasıl yürütüldüğüne dair pek çok şeyi öğrenmenize katkıda bulunur.

Organizatörler Ne Kadar Kazanır?

Organizatör bir organizasyondan iki şekilde kazanç sağlayabilir. İlki, etkinlik sahibi ile belli bir fiyat karşılığı anlaşır ve etkinlik sonunda o ücreti alır. İkincisi, tamamen kendi organize ettiği bir organizasyondan bilet satışı elde eder. Belli bir fiyat karşılığı çalışan bir organizatör, organizasyon sahibine bir bütçe götürür. Bu bütçenin kabul edilmesi sonunda organizasyonda görevli çalışanların maaşları, kullanılacak materyallerin giderleri ayrılır. Bu şekilde çalışan bir organizatör 4.000-7.000 TL arasında bir kazanç sağlar. Bilet satışı ile kazanç sağlayan bir organizatör ise organizasyonun başında bütün giderleri üstlenir. Bu gibi etkinliklerden zarara uğranma ihtimali de vardır. Bilet satışı yaparak kazanç sağlayan bir organizatörün aylık olarak kazancı da 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu durumda organizatör ne kadar kazanır? Sorusuna tam olarak cevap vermek doğru değildir. Yani kazanç kişinin çevre etmenlerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.