Analitik Geometri Nasıl Halledilir? Nasıl Çalışılmalı?

04.04.2021
1.551

Analitik Geometri öğrenciler için en çok formül içerdiği düşünülen konuların başında gelir. Analitik Geometri hakkında böyle düşünenler ise bu konuyu bir kabus olarak nitelendirir. Bu durumda da başarısız olduğu düşüncesine kapılır.

Analitik Geometri eskiden liselerde 12. sınıfta ayrıca okutulan bir ders iken çok daha geniş içeriğe sahipti. Sonra bu müstakil durum kaldırılarak üç üniteye dönüştürüldü. Bazı kısımlar ise çıkartıldı.

Analitik Geometri kısımları hangi sınıflarda veriliyor.

  • Nokta ve doğrunun analitik incelemesi – 11. sınıf
  • Çemberin analitik incelemesi – 12. sınıf
  • Dönüşüm geometrisi – 12. sınıf

Analitik Geometri nasıl çalışılmalı?

  • Formüller direk ezberlenmemeli
  • Formüllerin nereden çıktığı öğrenilmeli
  • Doğru bir kaynak seçilmeli
  • Mutlaka not alarak çalışılmalı
  • Kısa aralıklarla tekrar yapılmalı

Formülleri direk ezberleme

Ezberci Gökmen Beyi

Matematik ya da geometri sadece sınavdan başarılı olmak maksadıyla çalışılırsa sınavda başarılı olunsa da kalıcı öğrenme gerçekleşemez. Formülleri ezberlemeye kalkarsanız nasıl uygulanacağı konusunda da ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Formülleri bir yere yazıp akılda kalmasını sağlamakta bir zarar yok. Ancak mantığını öğrenmeden sadece ezberlemek pek bir fayda sağlamayacaktır.

Formüllerin çıkış noktalarına bak

Formüllerin nereden geldiğini düşünmek için harcanacak süre aslında formülü ezberlemek kadar zaman alır. Ancak öğrenciler nedense bu durumu çok dert etmezler. Halbuki bir kere öğrenseler ömürleri boyu unutamayacakları mantıkları fark edecekler ve başarı kendiliğinden gelecek.

Doğru kitap seç, pahalısı soru çözmüyor

Maalesef ülkemizde dershaneye gitmeyen kazanamaz, şu kadar kitap bitirmeyen başaramaz gibi klişeler var. Ancak şu unutulmamalı ki hakkını vererek çözülen bir kitabın yerini her takıldığında öğretmen peşinde koşturularak tamamlanmış 10 kitap bile tutamaz. Mesele düşünmeyi istemekte ve bunun bir sabır işi olduğunu fark etmekte. Bu alanda ismi çok duyulmamış kaynakları tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Özellikle bir kaynak isterseniz ise Karekök 11. sınıf Matematik soru bankasının bu kısmı oldukça iyidir. Bu konuda kafa karışıklığına sebep olacak en ufak bir seçim sıkıntı çıkarabiliyor. Karekök yayınları bazı konuların aksine bu konuyu ele almada güncelleşebildiği için ve tecrübesini konuşturabildiği için tercih edilebilir.

Tekrar yapmazsan tekrar tekrar üzerler

Matematiksel bir bilginin kalıcı hale getirilmesi muhakkak soru çözmek yani mantıkları uygulamak ile mümkündür. Ancak bu tekrarın ne zaman yapılacağı da oldukça önemli. Z

or ve mantıksal çıkarımlar içerdiği düşünülen konu ders görüldükten sonra aynı gün içinde en az bir test ile tekrar edilmeli. Ertesi gün de aynı konudan en az iki test çözülürse konu oldukça kuvvetlenecektir. 4 ya da 5 gün sonra bir tekrar daha yaparsanız artık bileğinizi bükmekte zorlanabilirler. Ancak soruları bitirmek için dakika saymamalı tamamen kendinizi vermeli ve soruyu anlamaya çalışmalısınız. Bu süreçte ders notlarınız açık olmamalı. Kendinizi güvende hissettirecek durumlardan uzaklaşın.

YORUMLAR