Senaryo nasıl yazılır? Senaryo yazarken nelere dikkat etmeli?

01.04.2021
383

Hepimizin merak ettiği ancak yoğun meşguliyetler veya zaman ayıramamamız nedeniyle yoğunlaşmaya fırsat bulamadığı bu yüzden de hep bir soru işareti olarak kalan konulardan bir tanesi de senaryo nasıl yazılır sorusudur. Çoğumuz aklımıza gelen bir hikayeyi senaryolaştırdığımız ve o senaryonun bir filme çekildiğini hayal ederiz. Bunlar güzel düşünceler ama çoğu zaman düşünceden öteye gidemiyor. Nedeni ise ilk olarak senaryonun başlı başına A’dan Z’ye kendi içerisinde kuralları olan bir alan olması ve bu alanın tam olarak içselleştirilmeden bir şey yapılamayacağı gerçeği. Teori tarafını öğrendiğimizde ise senaryonun nasıl yazılacağını düşünmekten yazmaya bir türlü sıra gelmemesi. Evet senaryo yazmanın ilk koşulu yazmaktır. İcraattır. Ancak bu icraat öncesi bazı temel yapı taşlarını oluşturmanız ve ondan sonra yazmaya başlamanız gerekmektedir.

Nedir bu yapı taşları;

Her şeyden önce bilinmesi gereken senaryonun ne olduğudur. Senaryo, filmin hikayesidir. Bir şiir ya da edebi bir metin değildir. Düzdür, yalındır. Film çekmek için toplanan set ekibinin elinde duran, kimin ne söyleyeceğini ve nasıl bir mekanda geçeceğine dair önceden planlanmış bir bütündür.

Senaryo içerisinde kendi duygularınızı okuyana geçirecek ifadeler yer almaz. O senaryonun aksiyon halinde olan oyuncunun seyirciye aktaracağı duyguları barındır. Örnek vermek gerekirse;

-Adamın gözlerinden süzülen yaşlar onu hüzne boğmuştu. Gözlerinde kayıp bir şehrin viraneliği vardı.

Burada yazar adamın ağladığını ve ağlarken onun içinde bulunduğu durumu edebi tarzda aktarmaya çalışmıştır. Senaryo için bu metin geçerli değildir. Bunun senaryo karşılığı şu olmalıdır.

-Adam ağlıyordu.(Dış-Gece)

Bu kadar. Senaryo kendini kısa ve öz olarak ifade etmelidir.

Senaryo Hangi Formatta Yazılır?

Dünyada geçerli olan 2 format mevcuttur. Amerikan format ve Fransız format. Amerikan formatta mizansen(olayların akışı, karakterlerin o anki hareketleri) ve diyaloglar alt alta yazılır. Fransız formatta ise sayfa 2’ye bölünür. Sol tarafa mizansenler sağ tarafa diyaloglar yazılır. İki formatta kendi içerisinde tercih ediliyor. Fransız format sette çalışanlar için daha fazla düzenli gelebilir. Amerikan format ise yazımı daha akıcı ve kolaydır. Hangisi yazara yakın geliyorsa onu kullanır.

Bir Film Senaryosu Kaç Sayfa Olur?

 Film senaryosunun kaç sayfa olacağı konusunda özel bir durum yok. Aslında hiçbir konuda özel bir durum yok. Sadece genel durumdan haberdar olmanız adına ortalama bir senaryonun 110 ile 120 sayfa arasında olduğunu bilmek gerekiyor. Her bir sayfa sinema kurgusunda 1 dakikaya denk geliyor. Dolayısıyla 120 dakika demek 120 sayfa demek.

Snopsis ve Treatman Nedir?

Snopsis; 120 sayfalık bir senaryo yazmadan önce bu metnin okunmasının zaman alması nedeniyle kısa bir özet olarak kabul edilen, ayrıntılara kesinlikle yer verilmeyen, en fazla 1 sayfa uzunluğunda olan ve ana hatları içeren temel bir özettir. Burada amaç senaryonun ana fikrini karşı tarafa biraz da etkileyici bir biçimde geçirmektir.

Treatman ise sinopsisten uzun senaryodan kısa ortalama 10 ile 20 sayfa arasında bir metindir. Senaryoyu bütünüyle özetler. Diyaloglara yer verilmeden olayların akışını sırasıyla ortaya koyan genel yapıdır.

Senaryo ise oluşturduğunuz yapının sonucudur. Filmde geçen olaylar tek tek olay örgüsü, diyalog, olayların geçtiği yer ile beraber Amerikan veya Fransız formatta ortaya konulan nihai metindir.

Senaryoda Karakterler Nasıl Belirtilir?

Senaryonun olmazsa olmaz bir diğer unsuru ise karakterlerdir. Üstünkörü geçilmemesi gereken bir konudur. Senaryo içerisinde yer alan kahramanların hepsinin senaryo içerisinde gösterilmese dahi ayrı bir hikayesi ayrı bir geçmişi ve hedefi olmalıdır. Karakterler ne kadar güçlü olursa hikaye de o kadar güçlü olur. Senaryo yazımına başlamadan önce üzerinde durulması gereken konulardan bir tanesi de karakterlerin oluşturulmasıdır. Ana veya yan fark etmeksizin her bir karakterin çocukluk yılları, eğitim yılları, hobileri, fobileri nasıl bir yapıda oldukları ayrı ayrı ortaya konulmalıdır. Bunları seyircinin bilmesine gerek yok. Yazarın bilmesi yeterlidir. Böylece senaryonun alt metninde güçlü bir örgü oluşur. Bu yapı üzerinde gelişen olaylarda karakteri ne kadar iyi tanırsanız hem film içerisinde tutarlılık olur hem de kimin ne yapabileceği konusunda bir fikriniz olur.

Film endüstrisinin en güçlü olduğu Hollywood’da senaryo konusunda ortak bir dil benimsenmiştir. Bu giriş, gelişme ve sonuçtan oluşan 3 perdeli yapıdır. Bir çok ülkede yapılan sanat temalı filmlerde bu formata çok uyulmasada genelde senaristlerin üzerinde hem fikir olduğu yapı budur. Zaten hikayenin nasıl yazılacağı konusunda bu konuda yazılan eski dönem metinlerine baktığınızda da temel yapının bu şekilde kurulduğu görülmüştür. Filmin başlangıcı giriş, olayların ortaya çıkması gelişme ve nihayete erdiği sonuç bölümü.

Senaryonun nasıl yazıldığı ile çok temel olarak fazla detaya inmeden bu bilgileri bilmek dahi bazı şeyleri görmemizi ve kendimizi bu konuda motive etmemizi sağlayabilir. Senaryo yazmak her şeyden önce başlı başına bir meslektir. Bu işe ciddi olarak eğilmek ve emek sarf etmek ve gönül vermek gerekir.

Gri Pusula

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.