Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanabilmek İçin Neler Yapılmalı?

28.03.2021
110

Kitaplar hem en iyi arkadaş olarak nitelendirilmekte hem de kişiye sağladığı birçok faydayla bilinmektedir. Söz konusu özellikler kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmiş olan kişileri kapsamaktadır. Kitap okuma alışkanlığı olmayan insanların ise kitapların bu eşsiz gücünden haberi olmamaktadır.  Aşağıda kitap okuma alışkanlığı kazanabilmek için yapılması gerekenler anlatılmaktadır. Öncelikle kitap okumanın faydaları hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Çocuğa kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

  • İlgi Alanına Uygun Kitaplar Seçilmeli
  • Sayfa Sayısı Az Olan Kitaplar Seçilmeli
  • Her Gün Okumaya Gayret Edilmeli
  • Kitap Okumak Bir Rutin Olarak Görülmeli
  • Kişi Kendini Kitap Okuma Konusunda Motive Etmeli

Bunları nasıl yapabileceğiniz konusuna biraz açıklık getirelim.

İlgi Alanına Uygun Kitaplar Seçilmeli

Kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmek isteyen kişilerin öncelikle kendi ilgi alanlarını belirlemesi ve okuyacağı kitapları ona göre seçmesi gerekmektedir. Çünkü ilgi alanı dışındaki kitaplar bir süre sonra okuyan kişiye sıkıcı gelmeye başlayacak ve bu kişi kitap okumaktan daha da soğuyacaktır.

Sayfa Sayısı Az Olan Kitaplar Seçilmeli

Kitap okumayı alışkanlık haline getirememiş kişiler okumaya başladığı bir kitabı kısa sürede bitirmek istemektedir. Fakat sayfa sayısı çok olan bir kitabın bitirilmesi biraz zaman alacağı için kişi bir süre sonra bıkkınlık yaşamakta ve kitabı yarıda bırakabilmektedir. Bu nedenle kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen kişilerin sayfa sayısı az olan hikâye tarında kitaplara öncelik vermesi gerekmektedir.

Her Gün Okumaya Gayret Edilmeli

Herhangi bir eylemin alışkanlık haline getirilebilmesi için o eylem ile ilgili her gün bir miktar çalışma yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda kitap okumanın alışkanlık haline getirebilmesi amacıyla da her gün 15-20 dakikanın okumaya ayrılması önerilmektedir. Bu amaçla haftalık ya da aylık bir düzen tablosu oluşturulursa kişi kitap okuma alışkanlığı kazanma yolundaki istikrarını daha rahat sürdürebilecektir.

Kitap Okumak Bir Rutin Olarak Görülmeli

İnsanlar yapılması zorunlu olan işleri kendileri için bir külfet olarak görmektedir. Fakat kitap okumanın ek bir iş ya da bir külfet olarak değil de yemek yemek ya da uyumak gibi insanın temel ihtiyaçları arasında görülmesi gerekmektedir.

Kişi Kendini Kitap Okuma Konusunda Motive Etmeli

İnsanlar herhangi bir eylemi alışkanlık haline getirme aşamasında motivasyona ve desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Bu motivasyon ve destek kişiye etrafındakiler tarafından verilebileceği gibi biraz çaba gösteren kişiler kendi kendine de motivasyon ve destek sağlayabilmektedir. Bir kişi kitap okumanın faydalarını araştırmak, kendinde meydana gelecek gelişmeleri hayal etmek ve okuma alışkanlığı kazanmış kişilerle konuşmak gibi çalışmalar sayesinde kendi kendine motivasyon ve destek sağlayabilmektedir.

Çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için bazı kitap listelerini yakında sitemizde yayınlayacağız. Kitap okuma alışkanlığı kazanabilmek hangi kitapları tercih ettiğinizle de alakalıdır.

ETİKETLER:
YORUMLAR