Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir? Neden Kitap Okumalıyız?

27.03.2021
140

Çok küçük yaşta kitaplarla içli dışlı olmaya başlayan insanlar, hayatları boyunca bu durumun avantajlarını yaşamaktadır. Çünkü kitaplar, düşünce yapısından günlük hayatta sergilenen davranışlara kadar insanın birçok özelliği üzerinde etkisini göstermektedir. Ancak bir kitap alırken seçici davranılması, zararlı içerik barındıran kitaplardan uzak durulması ve kişinin yaşına uygun kitapların seçilmesi gerekmektedir.  Çünkü bu durumlara dikkat edilmeden alınan kitapların insana faydadan çok zararı dokunacaktır. Kitap okumanın zararları ancak böyle durumlarda oluşabilir. Aşağıda kişiye uygun seçilmiş kitapların sağladığı bazı faydalar anlatılmaktadır.

Kitap okumanın faydaları nelerdir?

  • Kitaplar yorgunluk attırır
  • Kitaplar kolayca dünya turu yaptırır
  • Kitaplar yalnızlığa son verir
  • Olayları ve hayatı değişik yönlerden ele alabilmeyi sağlar
  • Kelime dağarcığını geliştirir
  • İletişim kurabilme becerisini geliştirir

Kitaplar Günün Yorgunluğunu Atmak İçin Güzel Bir Alternatiftir

İnsanlar her gün okulda veya işte yoğun saatler geçirmekte ve buna bağlı olarak yorulmaktadır. Özellikle böyle günlerde yorgunluk atmak ve beyni biraz rahatlatmak için kitap okumak güzel bir alternatif olmaktadır. Çünkü kitap okuma sırasında hem sessiz bir yerde bulunulacağından ideal bir dinleme ortamı sağlanmış hem de kitabın konusuna odaklanılacağından günün karmaşasından uzaklaşılmış olacaktır.

Kitaplar Hiç Yorulmadan Dünya Turu Yapabilme İmkânı Sunar

Kitap okuyan bir insan dünyanın her yerini gezebilme ve bu yerlerin kültürünü öğrenebilme imkânına sahip olmaktadır. Üstelik yapılan bu turlar sırasında çok para harcama derdi olmayacağı gibi fiziksel bir yorgunluk da yaşanmayacaktır.

Kitaplar Yalnızlığa Son Verir ve Hayata Değişik Yönlerden Bakmayı Sağlar

İnsanlar kitap okurken sohbet edebilecekleri ve kendilerini anlayabilen bir arkadaşa sahip olmaktadır. Çünkü kitapta karakterlerin başından geçen birçok olay, gerçek hayatta kitabı okuyan kişinin başından da geçebilmektedir. Bu sayede de insanlar kendisiyle aynı dertleri yaşamış örneklerin olduğunu görmektedir. Ayrıca kitaplarda yer alan herhangi bir karakterin başından geçen olaylara karşı yaklaşımı ve bu olaylarla başa çıkabilme şekli, o kitabı okuyan insanın hayata değişik yönlerden bakabilmesini sağlamaktadır.

Kelime Dağarcığını ve İletişim Kurabilme Becerisini Geliştirir

Düzenli olarak kitap okuyan bir insanın çok sayıda kelime ile karşılaşma şansı olmaktadır. Karşılaşılan bu kelimelerin birçoğu zamanla hafızada yer etmekte ve böylece kişinin kelime dağarcığı gelişmektedir. Ayrıca kişi, kitaplar aracılığı ile birçok konu hakkında bilgi sahibi de olabilmektedir. Tüm bunlar insanların iletişim kurabilme becerisine yansıdığı için kitap okuyan bir insan konuşma sırasında kelimelerini özenle seçer hale gelmekte ve uzun süre boyunca takılmadan konuşabilmektedir.

Sitemizde yeni çıkan bazı kitaplar hakkında bilgiler verilmektedir. Buradan takip edebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız bu makalemiz size yardımcı olabilir.

YORUMLAR