Ders Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır?

26.03.2021
337

Birçok işte olduğu gibi ders çalışırken de belli bir plan oluşturulması ve bu plan dâhilinde hareket edilmesi, yapılan çalışmaların kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Yeterince işe yarar bir çalışma planı hazırlayabilmek ise bazı kritik noktalara dikkat edilmesine bağlıdır.

Ders Çalışma Planı Hazırlanırken Dikkat Edilecekler

Yapılacak Çalışma Planı Kişiye Özel Olmalı

Her insanın günlük alışkanlıkları, yaşam tarzı, bilgi düzeyi, kapasitesi ve çalışma düzeni farklılık göstermektedir. Örneğin matematik dersine çalışan iki kişiden biri sabah saatlerinde diğeri ise öğle saatlerinde çalıştığında daha çok verim alabilmektedir. Benzer şekilde bir kişi günde 4 saat ders çalışabiliyorken başka bir kişi günde 6 saat ders çalışabilmektedir. Bundan dolayı bir çalışma planı hazırlarken bunun mutlaka kişiye özel olması gerekmektedir.

Uzun Vadeli Çalışma Planları Yapılmamalı

Çalışma planı hazırlarken hedeflerin kısa vadeli olacak şekilde belirlenmesi ve programın da bu hedeflere göre yapılması gerekmektedir. Uzun vadeli planlar yapmak bir süre sonra kişinin sıkılmasına ve programın yarıda bırakılmasına neden olmaktadır. Sonuçta ise kişi mutsuz olmaktadır.

Uyku ve Dinlenmeye Yeteri Kadar Zaman Ayrılmalı

Uyku ve dinlenme için yeteri kadar zaman ayırmamak, çalışma planı hazırlarken düşülen hatalar arasında yer almaktadır. Kişiler bazen çok az uyuyarak yapacakları çalışmalardan fazlaca verim alabileceklerini düşünmektedir. Fakat yeteri kadar uyunmaması durumunda vücut yeterince dinlenememekte ve yeni gün için gerekli enerji toplanamamaktadır. Bunun sonucunda kişi hem gün içinde uyuklayacak hem de yaptığı çalışmalardan verim alamayacaktır. Uykunun dışında dersler arasında da yeterli dinlenme zamanının bırakılması gerekmektedir. Bu sayede kişi öğrendiklerini zihninde belli bir yere oturtmakta ve yeni bilgileri öğrenmeye hazır duruma gelmektedir.

Çalışma Planı Esnemelere Açık Olmalı

Çalışma planı hazırlarken insanların birer robot olmadığı ve gün içerisinde beklenmedik olaylar yaşayabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle hazırlanan program esnemeye açık olmalı ve gerekirse o gün çalışılamayan ders başka güne aktarılabilmelidir. Şu saatler arasında şu ders çalışılacak şeklinde plan yapmak yerine şu gün içerisinde şu dersler çalışılacak gibi bir plan yapmak esnemeler için daha uygun olacaktır.

Ders Dışı Aktivitelere Zaman Ayrılmalı

Ders çalışmak elbette önemli bir konudur. Fakat ders dışında yapılacak farklı aktiviteler de insanın hem sosyalleşmesine hem de motivasyonunun yükselmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle çalışma planı hazırlanırken kitap okuma, müzik dinleme, spor yapma ve çeşitli sosyalleşme faaliyetlerine mutlaka zaman ayrılması gerekmektedir.

YORUMLAR