Öğrencilerin Deneme Sınavı Çözerken Yaptığı Hatalar

24.03.2021
182

İnsanlar öğrencilik hayatları boyunca birçok sınava girmektedir. Bunlar arasında lise ve üniversiteye giriş amacıyla yapılan sınavlar ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü bu tip sınavlar, oldukça kapsamlı bir hazırlık gerektirmektedir. Öğrenciler hazırlık süreci içerisinde konu çalışması ile soru ve deneme çözümü üzerine yoğunlaşmaktadır. Bazı öğrenciler, hazırlık çalışmalarını yürütürken hatalı tutum sergilemektedir. Özellikle deneme çözümü sırasında yapılan hatalar ciddi bir öneme sahip olmaktadır. Esas sınavda sorun yaşamamak için yapılan bu hataların düzeltilmesi gerekmektedir.

Deneme Sınavı Sırasında Süre Tutmamak

Girilecek esas sınavda sorulan soruların belli bir süre içerisinde tamamlanması istenmektedir. Bu nedenle deneme sınavı çözerken süre tutmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Süre tutularak çözülen her deneme sayesinde sınav sistemine adaptasyon artmaktadır. Kişi kendince hangi derse ait sorulara öncelik vermesi gerektiğini kafasında oturtmaktadır. Zaman yönetimini iyi yaparak tüm soruları verilen süreden önce bitiren kişilerin yapamadığı ya da boş bıraktığı sorulara dönme fırsatı olmaktadır.  Bu nedenle bir deneme çözümüne ayrılan sürenin esas sınavda verilen kadar süreyi geçmemesi gerekmektedir.  

Deneme Sınavı Sırasında Süreye Takip Sıklığını Ayarlayamamak

Deneme sorularını çözerken süreye çok sık bakılması kişinin gerilmesine, panik yapmasına ve sorulara yeterince odaklanamamasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra süreye nadir olarak bakılması durumu da tüm soruları yetiştirmede ve sorular üzerinde hâkimiyet kurmada sıkıntı yaşanmasına neden olmaktadır. Kalan süreye, sınavda bulunan soru sayısına bağlı olarak her dersin testi çözülürken bir veya iki defa bakılması yeterli olmaktadır.

Deneme Sınavı Sırasında Ara Vermek veya Başka İşlerle İlgilenmek

Deneme sorularını çözmeye başladıktan bir süre sonra telefona bakmak ya da yemek yemek gibi çeşitli nedenlerle sınava ara vermek oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü insan beyni etrafta gelişen en küçük olaydan bile etkilenebilmekte ve bu nedenle de hızlı duygu geçişleri yaşayabilmektedir. Sınav sırasında ara verilmesi hem baştan beri toplanan dikkatin dağılmasına hem de süre kaybı yaşanmasına neden olmaktadır. Bu şartlar altında tamamlanmış sınavın sonucu ise gerçeği yansıtmamaktadır.  

Deneme Sınavı Sırasında Rahat Bir Yerde Oturmak

Deneme sınavı sırasında yatar pozisyonda durulması veya fazla rahat bir sandalyede oturulması, bir süre sonra kişinin uykusunun gelmesine ve odaklanma probleminin başlamasına neden olmaktadır. Bu gibi sorunların yaşanmaması için sınav sorularının bir masa başında ve sandalyede oturarak çözülmesi gerekmektedir.

Deneme Sınavı Sırasında Cevap Anahtarına Bakmak

Deneme sınavı, esas sınavın bir provasıdır. Sınav için ayrılan süre bitmeden yapılamayan soruların cevaplarına bakılması durumunda elde edilecek sınav sonucu gerçeği yansıtmayacaktır. Özellikle bu duruma alışmış olan kişilerin, esas sınavda aynı şekilde davranamayacağının farkında olması ve bu şekilde kendini kandırmaması gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.