Meslek Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Şey

Meslek Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Şey

Meslek seçimi insan hayatını derinden etkileyen bir konu olarak bilinmektedir. Hangi mesleğin yapılacağına karar verirken kişisel özelliklerden üniversite giriş sınavında alınan puana kadar çok sayıda faktör etkili olmaktadır. Bu konuda yanlış kararlar verilmesi ise uzun yıllar boyunca istenmeyen bir mesleğin icra edilmesi anlamına gelmektedir. Meslek seçerken kapsamlı araştırmalar yapılması ve verilen kararın doğruluğundan emin olunması gerekmektedir.  Bu amaçla meslek seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken 4 önemli şey aşağıda verilmektedir.

  • Meslekler Hakkında Bilgi Edinilmeli

Meslek seçimi aşamasında derin bir araştırma yapılmalı ve birçok meslek hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle de eğitim şartları, çalışma saatleri, çalışma ortamı ve alınan maaş gibi çeşitli konuların üzerinde durulmalıdır. Yapılacak bu araştırma sırasında güvenilir kaynaklardan yararlanılmalı ve mümkünse ilgili mesleklerin mensubu olan kişilerle iletişime geçilmelidir.  Bu sayede meslekler hakkında eksik veya yanlış bilinenler yerini doğrulara bırakmaktadır. Hatta belki de kişi hiç aklında olmayan bir mesleğe yönelmektedir.

  • Kişinin Yapısal Özelliklerine Dikkat Edilmeli

Her meslek grubu birbirinden farklı şartlara sahip olmakta ve her insanın yapısal özellikleri her şarta uymamaktadır. Örneğin bazı meslek mensupları gece saatlerinde de çalışabilirken bazı meslek mensupları d a sık sık araziye çıkabilmektedir. Bünyesi biraz hassas olan kişiler tarafından bu tür şartlar zor olarak görülmektedir. Meslek seçimi sırasında bu gibi durumların daha en başta dikkate alınması sonradan sorun yaşanmaması açısından oldukça önemlidir.

  • İş Olanakları ve Mesleğin Geleceği Hakkında Bilgi Edinilmeli

Meslek seçerken ülkenin mevcut ekonomik durumu göz önünde bulundurulmalı ve o meslekteki iş olanakları değerlendirilmelidir. Ayrıca mesleğin geleceği ile ilgili varsayımlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ancak bunlar yapılırken bugün iş olanağı çok olan bir mesleğin gelecek yıllarda iş bulma sıkıntısı yaşar hale gelebileceği dikkate alınmalıdır.

  • İstenmeyen Meslekler Tercih Edilmemeli

Sınavdan alınan yüksek puana yazık olmasın anlayışı ile meslek seçimi yapmak söz konusu kişinin tüm hayatına yazık etmesiyle sonuçlanabilmektedir. Aynı şekilde sadece aile istediği için ve arkadaşlarla aynı üniversiteye gitmek için meslek seçimi yapmak da hatalı bir davranıştır. Bu nedenle kişi meslek seçimi yaparken kararlarının merkezine kendini koymalıdır.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.