Sınava Hazırlananlar İçin Çok Soru Çözmenin Faydaları

22.03.2021
370

Öğrenciler eğitim hayatları boyunca lise ve üniversiteye giriş sınavları başta olmak üzere çok sayıda sınava girmektedir. İyi bir sonuç elde edebilmek ve istenen başarıyı yakalayabilmek amacıyla bu sınavlar için sıkı bir hazırlık yapılması gerekmektedir. Lise ve üniversite hazırlık sürecinde ki en önemli iki aşama ise konu çalışması yapma ve bu konularla ilgili çok sayıda soru çözme aşamalarıdır. Özellikle çözülen soru sayısı ne kadar fazla olursa öğrenci kendini sınava o kadar hazır hissedecektir. Çünkü soru çözmenin sınav hazırlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır.

Soru Çözdükçe Bilgilerin Akılda Kalıcılığı Artar

Öğrenciler bir konuyu çalışırken hem emek hem de belli bir zaman harcamaktadır. Fakat sürekli yeni şeyler öğrenmekte olan bir insan, yapısı gereği öğrendiği her şeyi aklında istifleyememektedir. Çünkü bu kalıcılığı arttırabilmek için bilgilerin belli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Unutulmaması gereken ise bu tekrarların sadece okuyarak değil, çok soru çözerek de yapılabileceğidir. Çalışılmış herhangi bir konu ile ilgili ne kadar çok soru çözülürse o konuya ait bilgilerle o kadar çok karışılacak ve bilgilerin kalıcılığı sağlanacaktır.

Soru Çözdükçe Konuyla İlgili Eksikler Kapatılır

Konu çalışırken birden fazla kaynaktan yararlanılsa bile bazı bilgiler eksik kalabilmektedir. Öğrenciler soru çözdükçe konu çalışması yaptığı kaynaklarda hiç karşılaşmadığı bilgileri de öğrenebilmektedir. Çok soru çözüldükçe bilinmeyen bilgilerin öğrenilme ihtimali artacak ve eksikler kapanacaktır.

Soru Çözdükçe Bilgiye Farklı Açılardan Bakabilme Kabiliyeti Kazanılır

Bilgiler temelde tek bir doğruya dayanmaktadır. Fakat konuların anlatıldığı kaynaklar farklı yazarların kaleminden çıktığı için, temelde aynı şeyi anlatan bilgiler her bir kaynakta farklı bir anlatımla sunulmaktadır. Bu durumun işleyişi soru bankalarında da benzer şekilde olmaktadır. Bu sayede çok soru çözen bir öğrenci, öğrendiği bilgilere farklı açılardan bakabilme kabiliyeti kazanmaktadır.

Çözülen Soru Sayısı Arttıkça Çözüm Hızı Artar

Sporcular, kendi çalışma alanlarında belli bir aşamaya gelebilmek amacıyla düzenli olarak antrenman yapmaktadır. Buna benzer şekilde hız kazanmak isteyen bir öğrencinin de sınavlara hazırlanırken çok sayıda soru çözerek gerekli antrenmanı yapması gerekmektedir. Çünkü sınavda sorulan soruların belli bir sürede bitirilmesi ve öğrencilerin de bu soruları çözerken olabildiğince hızlı olması istenmektedir.

Çözülen Her Soru Sınav Kaygısını Azaltır

Sınava dâhil olan konulara yeterince çalışmış bir öğrencinin, bu konularla ilgili çözeceği her soru gerçek sınavın provası gibi olmaktadır. Çözülen soru sayısı arttıkça prova sayısı da atacağı için öğrenci kendini sınava daha hazır hissetmektedir. Bunun sunucunda da öğrencinin sınava karşı olan kaygısı azaltmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.