Verimli Bir Şekilde Ders Çalışabilmek İçin Yapılması Gereken 8 Şey

Verimli Bir Şekilde Ders Çalışabilmek İçin Yapılması Gereken 8 Şey

Ders çalışmak, bir öğrencinin temel görevleri arasında görülen önemli bir eylemdir. Fakat ders çalışmak kadar bu ders çalışma eyleminden sağlanan verimin derecesi de önemli olmaktadır. Yeterli verim sağlanamadan geçekleştirilen ders çalışma eylemi, öğrenci için zaman kaybından başka bir şey değildir. Öğrencilerin verimli bir ders çalışma süreci için neler yapılması gerektiğini öğrenmesi ve çalışmalarını bu doğrultuda yürütmesi gerekmektedir. Aşağıda verimli bir şekilde ders çalışabilmek için yapılması gereken 8 şey verilmektedir.

  • Günlük Çalışma Planı Hazırlanmalı

Bir öğrencinin verimli ders çalışabilmek amacıyla günlük çalışma planı yapması gerekmektedir. Bu planlarda saat belirtilmeyerek gün içinde çalışılacak derslere ait tüm konuların listesi yapılmalıdır. Ayrıca günlük çalışma planı hazırlanırken uçuk hedefler konulmamalı ve planda o gün içerisinde çalışılabilecek kadar derse yer verilmelidir. Aksi takdirde belirlenen bazı konular yetişmeyecek ve sonraki günler konu birikmesi gibi sorunlar yaşanacaktır.

  • Ders Ayrılan Zamanlarda Başka Şeylerle İlgilenilmemeli

Ders çalışırken telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik aletlerden uzak durmaya gayret edilmelidir. Ders çalışmaya ayrılan zaman aralığında kesinlikle başka işlerle uğraşılmaması ve o sırada sadece derse odaklanılması gerekmektedir. Çünkü bir yandan ders çalışıp bir yandan başka işlerle meşgul olunduğunda beyin aynı anda birden fazla yere bölünmekte, ders için ayrılan süre uzamakta ve bunun sonucunda da dersten istenen verim sağlanamamaktadır.

  • Uygun Bir Ders Çalışma Ortamı Oluşturulmalı

Verimli bir ders çalımsa süreci geçirebilmek için ders çalışılacak ortamın düzenli, temiz ve gürültüden uzak olması gerekmektedir. Bu nedenle ders çalışmaya başlamadan önce çalışma masasının üstü dağınıksa toplanmalı ve masada sadece çalışma sırasında kullanılacak malzemeler bulundurulmalıdır. Ayrıca ders çalışılacak ortamın yeterince havalandırılmış ve sıcaklığı iyi ayarlanmış olmalıdır.

  • Birden Fazla Kaynaktan Yararlanılmalı

Ders çalışırken birden fazla kaynaktan yararlanılması durumunda söz konusu konu hakkında daha çok bilgiye ulaşılmaktadır. Ayrıca herhangi bir kaynaktan çalışırken tam olarak kavranamayan bir kısım başka kaynakta daha kolay kavranabilmektedir. Bu sayede de kişi çalıştığı dersten daha yüksek verim elde etmektedir.

  • Doğru Şekilde Not Tutulmalı

Ders çalışırken not tutma konusu ihmal edilmemelidir. Tutulan notlar sayesinde hem bilgiler daha kolay öğrenilecek hem de sonradan yapılacak tekrarlar için hazırlık yapılmış olacaktır. Bu nedenle not tutarken kitapta okunan her satırı yazmaktan kaçınılmalı ve sadece önemli görülen noktalar not alınmalıdır.

  • Her Konu Çalışmasının Ardından Soru Çözülmeli

Herhangi bir konuya çalıştıktan hemen sonra mutlaka o konu ile ilgili farklı kaynaklardan soru çözülmesi gerekmektedir. Çünkü çalışılan konuların geri dönüşü ancak bu çözülen sorularla sağlanabilmektedir. Ayrıca çözülen sorular sayesinde yeni bilgiler öğrenilerek önceden öğrenilmiş konularla ilgili eksik kalan yerler tespit edilebilmektedir.

  • Uyku Düzeni ve Beslenme Alışkanlığına Dikkat Edilmeli

Gün içinde yeterince uyumaya ve erken yatıp erken kalkmaya özen gösterilmelidir. Aşırı yağlı, şekerli, karbonhidratlı besinlerden oluşan sağlıksız öğünlerden kaçınılmalıdır. Aynı şekilde çay ve kahve tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır. Böyle bir uyku düzeni ve beslenme alışkanlığına sahip olan insanlar kendisini diğer insanlardan daha dinç hissetmektedir. Ayrıca bu kişilerin algısı da daha açık olacağından ders çalışırken daha fazla verim alması beklenmektedir.

  • Belli Aralıklarla Kısa Molalar Verilmeli

Ders çalışırken mutlaka belli aralıklarla kısa molalar verilmelidir. Verilen bu molaların amacı çalışma sırasında dağılan dikkatin tekrardan toplanması sağlamaktır. Ayrıca mola süresi boyunca çalışma ortamından çok uzaklaşılmamalı ve yorulmaya neden olacak başka işlerle uğraşılmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.