Youtube ders videoları yeterli mi? Youtube ders videolarının faydaları, zararları neler?

20.03.2021
403

Günümüzde internet ve teknoloji hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da işlerin çoğu internet üzerinden yürütülmektedir. Eskiden ders takviyesine ihtiyacı olan öğrenciler kurslara gitmekte veya özel ders almaktaydı. Fakat günümüzde ders takviyesine ihtiyacı olan öğrenciler daha çok Youtube platformundan yararlanmaktadır. Çünkü günümüzde birçok öğretmen ders videosu çekmekte ve bunları Youtube üzerinden yayınlamaktadır. Bu sayede hem öğretmenler fazla sayıda öğrenciye ulaşabilmekte hem de öğrenciler birçok yönden fayda görmektedir. 

Youtube Ders Videoları İçin Masraf Yapmak Gerekmiyor

Öğrencilerin büyük kısmı okulun yanı sıra ek bir desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu amaçla maddi durumu yeterli öğrenciler özel ders ve kurslara gitmektedir. Fakat maddi durumu yetersiz olan veya maddi durumu yeterli olduğu halde özel ders ve kurslara gitmek istemeyen öğrenciler bulunmaktadır. Özellikle bu gruba giren öğrenciler Youtube sayesinde masrafsız bir şekilde çoğu derse ait videoyu izleme imkânı bulmaktadır.

Birçok Öğretmen Youtube Ders Videosu Çekiyor

Aynı öğretmen tarafından anlatılan bir dersi her öğrenci aynı düzeyde anlayamamaktadır. Bu durum hem öğrenciler arasında bulunan seviye farklarından hem de her iki insan arasında kurulan iletişim bağının farkından kaynaklanmaktadır. Ancak Youtube üzerinde her ders için videoları bulunan birçok öğretmen bulunmaktadır. Öğrenciler farklı öğretmenlere ait ders videoları kısa kısa dinlemeli ve anlatımını kendine en yakın bulduğu öğretmenin videoları ile çalışmasına devam etmelidir.

Youtube Ders Videolarına Her Zaman Erişmek Mümkün

Öğretmenler tarafından Youtube üzerinde yayınlanan videolara 7/24 erişim imkânı bulunmaktadır. Bu sayede öğrenciler sadece belli bir saat aralığına bağlı kalmamakta, ders kaçırma gibi sıkıntılar yaşamamakta ve istediği her an videoları izleyebilmektedir. Ayrıca kurslara giderken yolda harcanacak zaman da öğrenciye kalmaktadır.

Youtube Ders Videoları ile Sayısız Tekrar İmkânı Bulunuyor

Okulda veya kurslarda bulunan öğrenci sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle ders sırasında bir öğretmenin, öğrencisinin anlamadığı ya da kaçırdığı her kısmı tekrar anlatma ihtimali bulunmamaktadır. Fakat Youtube ders videolarını takip etmekte olan bir öğrencinin takıldığı her kısmı istediği kadar geri sarıp tekrar dinleyebilmektedir.

Ancak bu ders videolarını izlerken tüm faydalarına rağmen dikkat edilmesi gereken en büyük nokta işin tam olarak ehli olmayan öğretmenlerin de ders anlatması ve çok bariz hatalar yapılmasıdır. Maalesef eğitimde en zor öğrenme yanlış bir bilgiyi doğrusu ile değiştirmektir. İzlediğimiz belirli alanlara yönelik onlarca videonun bir çoğunda bu tür ciddi hatalar ile karşılaşılmıştır.

Bu yüzden youtube’da ders videoları konusunda beğendiğiniz hesapları bu makalenin altına yorum olarak yazabilir. Bir çok kişinin bu çalışmalardan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

GRİ PUSULA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.