YKS ve LGS hazırlık sürecinde motivasyon nasıl yükseltilir? Motivasyon yükseltme yöntemleri nelerdir?

20.03.2021
246

Ülkemizde çok sayıda öğrenci bulunmakta ve bu öğrenciler eğitim hayatları boyunca çeşitli sınavlara girmektedir. TYT, AYT, LGS,KPSS derken herhangi biri başına ülkemizde en az iki sınav düşmektedir. Stresli ve yorucu olan bu süreç boyunca bazı taktikler faydalı olabilmektedir. Sınavlara hazırlık sırasında yapılan çalışmalardan verim sağlayabilmek amacıyla yüksek bir motivasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat öğrenciler, hem hazırlıkların yoğun bir tempoda yapılmasından hem de sınav dışındaki yaşamlarında meydana gelen olaylardan dolayı zaman zaman motivasyon düşüşleri yaşayabilmektedir. Amaca ulaşma konusunda önemli olan ise düşen bu motivasyonu tekrar yükseltebilmektir.  Bunun için de denenebilecek birkaç yöntem bulunmaktadır.

Güzel Bir Müzik Dinleyerek Motivasyonu Yükseltmek

Müzik ruhun gıdası olarak bilinmektedir. Bu nedenle motivasyonu yükseltmek amacıyla kullanılabilecek en eğlenceli yöntem müzik dinlemektir. Sınava hazırlanan bir öğrencinin, kendisini olumlu düşünme ve harekete geçme konusunda teşvik edecek müzikleri belirlemesi gerekmektedir. Çalışmak istemediği ya da modunun düştüğü anlarda öğrencinin bu müzikleri dinlemesi, düşen motivasyonunun yükselmesine yardımcı olacaktır.

Başarı Hikâyeleri Okuyarak veya Dinleyerek Motivasyonu Yükseltmek

Bir öğrenci, en ufak bir engelle karşılaştığında başarı konusunda karamsarlığa düşmektedir. Böyle zamanlarda sanki dünya üzerinde tek başarısız olan kendisiymiş ve asla önüne çıkan engelleri aşamayacakmış gibi düşünmektedir. Bunun sonucunda da öğrenci motivasyon düşüşü yaşamaktadır. Ancak insanların belli bir amaç uğrunda mücadele ederek istediği başarıyı elde edişini konu alan hikâyeleri okumak ya da dinlemek bu öğrencileri oldukça motive etmektedir. Çünkü bu tarz hikâyelerin kahramanları öğrenci tarafından etkileyici bir örnek olarak görülmektedir.

Geçmişteki Başarısızlıkları ve Ardından Gelen Başarıları Kaydederek Motivasyonu Yükseltmek

Aslında başarı konusunda ki örnekleri her zaman başka yerde aramaya gerek yoktur. İnsanlar hayatı boyunca birçok başarısızlık yaşamakta ve bunların bir kısmında başarıyı tekrar yakalayabilmektedir. Özellikle bu gibi zamanlarda yaşanan iniş çıkışların bir deftere yazılarak kayıt altına alınması gerekmektedir. Çünkü kişi ileriki zamanlarda bir başarısızlığa uğradığında bu kayıtlara bakarak motivasyonunu yükseltebilmektedir.

Başka İşlere Odaklanarak Motivasyonu Yükseltmek

Sınav hazırlığı sürecinde öğrenciler yoğun çalışmalar yapmakta ve bir süre sonra beyin yorgunluğu yaşamaktadır. Yorgunluğa bağlı olarak da odaklanma sorunları ile başarı düşüşleri yaşanabilmektedir. Tüm bunlar kişinin motivasyonunu aşağılara çekmektedir. Böyle zamanlarda yapılan çalışmalara ara verilip deşarj olabilecek aktivitelerin yapılması gerekmektedir. Bu amaçla spor yapmak, yürüyüş yapmak, dans etmek, enstrüman çalmak ve film izlemek deşarj olmak amacıyla yapılabilecek aktivitelerden başında gelmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.