Maden Ocaklarının Çevreye Verdiği Zararlar Ve Etkileri

09.02.2021
141

İnsanlık tarihine baktığımızda geçmişten bugüne kadar insanlar genellikle doğal kaynaklardan yararlanarak yaşamlarını sürdürürler. Her anlamda doğaya bağlı yaşanılan zamanlarda günlük eşyaları; ağaçlardan yontarak, yiyecekler tarım yapılarak sağlanmıştır. Yani insanoğlu her türlü ihtiyacını doğadan karşılamaya çalışmıştır. Zaman geçtikçe her sektörde gelişme olduğu gibi madencilik sektöründe de gelişme görülmüştür. Madenleri çıkarmak işleri kolaylaştırmak için yeni araç gereçler üretilmiştir. Bu araç gereçlerin işlevleri arttıkça maden yatakları genişlemekle birlikte çıkarılan maden artmış ve çevreye verilen zarar da doğrusal olarak artmıştır.

    Günümüzde en fazla çıkarılan maden taştır. Bunu dışında kömür, linyit, bor, altın, petrol gibi madenlerde çıkarılmaktadır. Bu madenlerin çıkarılırken çevreye verdiği zararlar çok fazladır. Bunların etkisini azaltmak için birçok yöntem vardır fakat yeterince önlem alınmadığı için ve denetim olmadığı için maden çıkarma şirketleri bu durumu önemsememektedirler. Yaşam alanlarına ve doğaya verilen zarardan dolayı duyarlı insanlar bazen eylem yapıp bu durumu protesto etmişlerdir.

Ülkemiz genç araziye sahip olduğu için çok çeşitli madenler vardır. Ayrıca Alp-Himalaya kıvrımında bulunduğu için taş madeni çok fazla bulunmaktadır. Bazı taş madeninin bulunduğu yerlerde ormanlık alanlar bulunmaktadır, madeni çıkarmak için ormanları hiç düşünmeden tahrip eden şirketler vardır.

Taş ocaklarında taşı kırmak için patlatma işlemi yapılmaktadır, kırma işlemi esnasında ortaya çıkan tozun doğaya olan zararı çok fazladır. Bu tozlar ağaçların yaprakların üstünü örtü gibi sardığı için yapraklar ve diğer bitkilerin tozlaşmasını engellemektedir. Bunun dışında yine bu tozlar yüzünden yakınlarda bulunan derelerdeki balıkların solungaçlarına toz dolması dolayısıyla balıklar ölmektedir. İstanbul Ayazağ’da yapılan bir incelemeye göre taş madeni çıkarılmadan önce etrafta bulunan ağaçların çapıyla taş madeni çıkarılmaya başladıktan sonra yetişen ağaçların çapı karşılaştırılmıştır ve taş madeninden dolayı ağaçların daha geç yetiştiği görülmüştür. Ayrıca bu tozların içme suyuna karışıp halk sağlığını da olumsuz etkilediği görülmektedir.

 Yine taş çıkarılırken yapılan işlemlerden biri taşı patlatarak kırma yöntemidir. Bu patlatma işleminin şiddeti 2.6 civarındadır. Yerleşim yerine yakın maden ocaklarında patlatma işlemi dolayısıyla evlerin duvarlarında tahribata görülmektedir.

Antalya Demre’de taş ocağının yakınındaki zeytin ağaçları zarar görmektedir.

Burdur’da taş ocağının yakındaki evlerin duvarları patlamadan tahrip olmuştur.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.