İstanbul’a yakın küçük bir hafta sonu kaçamağı: İğneada’da Kamp

İstanbul’a yakın küçük bir hafta sonu kaçamağı: İğneada’da Kamp

İstanbul’da yaşıyorsanız kuşkusuz ki doğa ve temiz hava size çekici gelecektir. Hızlı akan şehir hayatının oldukça hissedildiği bir haftadan sonra, hafta sonunu İstanbul’a 2-3 saat mesafelik, sayfiye bir lokasyonda kamp çadırınız ve huzun sesi kamp ateşinizle birlikte geçirmek istiyorsanız bu yazımız size hitap edecektir.

Yeşilin ve mavinin içinde kaybolduğunuz doğasıyla İğneada, İstanbul’a yakın bir kaçamak lokasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. İğneada Longoz ormanları ekosistemde önemli ve eşsiz bir yere sahiptir. Avrupa’da sık görülmeyen bir ekosistem olan Longoz ormanları, nadir görülmesi sebebiyle ziyaret etmek için merak uyandırıcı olabilir. “Subasar” anlamına gelen Longoz kelimesi bize burası hakkında ufak bir bilgi vermektedir. Aslında bu alanda bulunan ormanın içinde bulunan ağaçların diplerinin, sular tarafından kaplandığını anlayabiliriz. Bu özelliği ile ormanın içinde keşfe çıktığınızda büyüleyici bir manzaranın kadrajınıza takılmaması mümkün değil.

İğneada’ya Ulaşım

İğneada gezinize başlamadan önce şunu belirtmekte fayda vardır; İstanbul’a yakın olmasının etkisiyle insan nüfusu hafta sonları hele ki güzel havalarda bir miktar artmaktadır. Ancak doğaya karışmak istediğiniz vakit planlarınıza bu ufak detaylar engel olamayacaktır. Güneşli bir yaz gününde, güneşinde yüzünü erken göstermesinin verdiği avantaj ile sabah saat 6 civarında yola koyulmanız daha eğlenceli bir deneyim yaşamanıza yardımcı olacaktır. 

  • İğneadaya ulaşmak için kullanabileceğiniz birkaç alternatif güzergâh olmak ile birlikte, Çatalca’dan bir miktar içeri girerek köy yollarından geçeceğiniz güzergahı tavsiye edebiliriz. Köy yolu olması sizi korkutmasın, gayet güzel yollar tek dezavantajı gidiş- geliş tek yöndür. Ancak yollar çoğunlukla köylüler tarafından kullanıldığı için oldukça sakindir. Çatalca’dan içeri girerek Subaşı, Akalan, İhsaniye köylerini takip ederek Saray’a bağlanabilirsiniz. Bu eşsiz doğa manzarasına sahip köy yollarının tadını daha fazla çıkarmak istiyorsanız, içi sıcak ekmek ve simit kokuları ile dolu olan bir köy fırınına girerek sıcak simitlerinizi alıp, aracınızın yanında sakin bir yerde kahvaltınızı yapabilirsiniz.

İğneada’da Konaklama

Manzaraya doyacağınız bu güzergahı izledikten sonra Demirköy’ü geçerek İğneadaya ulaşıyorsunuz. Bu noktada konaklamak için tercih edebileceğiniz imkanlarınız oldukça fazladır. İstanbul’da yaşayanların kaçamak alanı olması sebebiyle İğneada’da Otel ve gecelik ev kiralama sektörleri oldukça gelişmiştir. Ancak bizim size daha güzel bir tavsiyemiz var: madem doğaya kaçmak istiyoruz neden bunu keyifli bir kamp ile taçlandırmıyorsunuz.  Merkezde çadır kampı kurabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Cüzi bir ücret karşılığında bu tesisleri tercih edebilirsiniz. Çadır kiralama seçenekleri de bulunmaktadır. Üst düzey tesisler olmadığını söyleyebiliriz. Tuvalet ve banyo hizmetleri vasat sayılabilir. Buna ek olarak İğneada Longoz Ormanları Milli Parkında tesis olmadan kendi arkadaş çevreniz ile veya tek başınıza kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak doğal yaşamın devam ettiği bir alanda olduğunuzu unutmayınız. 

İğneada’da Alışveriş

İstanbul’dan yola çıkarken kamp sürecinde ihtiyaçlarınızı karşılamak için yiyecek vs. almanıza gerek yok çünkü aradığınız her şeyi gerek İğneada merkezde gerekse yolunuzun üzerindeki Demirköy’de bulabilirsiniz. Bu noktada size tavsiyemiz Demirköy üzerinden geçerken alışverişinizi yapmanız yerinde olacaktır çünkü hafta sonu kalabalığı sırasında İğneada merkezde alışverişe vakit ayırmak bir miktar yorucu olabilir ve tabiki doğayla geçireceğiniz vakitten çalacaktır.

İğneada’da Yapılabilecek Aktiviteler

İğneadaya ulaştığınızda yapmanızı tavsiye edeceğimiz birkaç aktivite bulunmaktadır. Bu aktivitelerin tamamı size hitap etmeyebilir veya tamamını küçük bir hafta sonu tatilinde  yapmaya vakit bulamayabilirsiniz. Bu noktada sizin için cazip geleni deneyimleyebilirsiniz.

  • İğneada Longoz Ormanları denilince akla ilk önce orman içinde sakin ve tatlı yorgunluk veren bir yürüyüş geliyor. İğneada Longoz Ormanlarının en çekici özelliklerinden birisi ise içinde barındırdığı çeşitli göller. Mert Gölü, Saka Gölü ve Hamam Gölü bunlardan bir kaçıdır. İğneada içinde gölleri keşfedeceğiniz bir trekking turu yapabilirsiniz. Ancak bu noktada doğal yaşamın bütün gerçekliğiyle ormanın içinde devam ettiğini ve düzenli bir yol ağının olmadığını göz önünde bulundurulmalısınız. Bizim tavsiyemiz çevreyi bilen bir rehber eşliğinde gölleri keşfetmeniz yönündedir ancak tabi ki kamp alanınızdan fazla uzaklaşmadan yapacağınız küçük trekking rotaları tek başınıza keşfetme hazzını size yaşatacaktır.
  • Mert Gölü kenarında bulunan çeşitli tesislerden kano kiralayarak göl içerinde ve belli bir noktaya kadar gidebilmek şartıyla kano kiralayabilirsiniz. Son derece keyifli olan bu aktivitede göz önünde bulundurmanız gereken husus ise mert gölünün sazlıklarında bulunan kurbağalar. Oldukça fazla sayıdaki bu kurbağalar daha çok kıyıdaki sazlıkların içinde bulunduğu için kanonunuz olabildiğince ortalarda sürmenizde fayda olacaktır. Ayrıca yanınıza küçük bir aksiyon kamerası almanız sizin orman içerinde eşsiz kareler yakalamanıza katkıda bulunacaktır.
  • Yaz mevsiminde kamp yapmaya giderseniz güzel bir deniz keyfi yapmanız mümkün olacaktır. Sahili oldukça büyük olmakla beraber kumu da son derece güzeldir. Temmuz ayında sezonun nispeten yoğun olduğu bir dönemde denizi gayet sakin ve suyu gayet iyiydi. 

Hafta sonu kaçamağı yaparak keyifli bir vakit geçirdikten sonra dönüş yoluna geçecekseniz birkaç tavsiyemiz dönüş yolunda karşılaşacağınız trafiği göz önünde bulundurunuz. İstanbul’da yaşamanın herkese öğrettiği ama kimsenin alışamadığı acı gerçek İstanbul girişinde sizi bekliyor olacak 😊 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz