İnsanlar sizinle ilgili neyi hatırlar, nasıl iyi bir ilk izlenim bırakılır?

30.01.2021
196

 İnsanlar gerçekte sizin hakkınızda ne düşünür? İlk izlenimin geçtiği zihinsel süreçler oldukça karmaşıktır. Ancak kabul görülen bir şey var; ilk izlenimler, tanıştığımız kişiyle olan etkileşimlerimizi etkiler. Peki sosyal ve bilişsel ilk izlenimlerin sinirsel temeli nasıl oluşur?

İlk algı, beş duyunun tümünden sağlanır. Ancak görme ve işitmeye genellikle öncelik verilir. Bu nedenle insan yüzü, ilk izlenim oluşturma sürecinin köklerini oluşturur. Daha sonra korteks altında aldığımız içgüdüsel izlenimler filtrelenir ve sosyal düşünce olarak elde ettiğimiz bilgilere dönüştürülür. Korteksin altından yukarı doğru çıkıldığında karşımıza frontal ve prefrontal korteksler çıkar. Bu, beynin bizi diğer primatlardan ayıran en önemli parçasıdır. Burada bilgi gerçekten anlamlıdır ve işlenmiştir. Bu alanda, bilinçli düşünme yoluyla başkaları hakkındaki izlenimlerimize ulaşabiliriz. Bilincimizde ise izlenimler sonucunda yarattığımız davranışlar ve karmaşık sosyal hayatımızı zengin ve renkli kılan ilişkiler belirmeye başlar.

  Bir kişiyi veya nesneyi algılama sürecindeki ilk adım, duyu sisteminden gelir. Sadece dikkatli bir çalışma ile insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakan faktörleri belirleyebilir ve insanlar üzerindeki izlenimlerimizi şekillendirebilmek için onları nasıl kullanacağımızı öğrenebiliriz. Bu şekilde yansıtılan görüntüyü kontrol edebiliriz. Öyleyse, insanlar arasında daha güçlü ve daha dinamik bir ilk izlenim alanı nasıl oluşturabiliriz?

Daha güçlü ve daha dinamik bir izlenimin ipuçları

Neden yanınıza kimse yanaşmaz?

Bir toplantıda, organizasyonda veya partide kimsenin sizinle sohbet etmeye çalışmamasının nedeni; yanınıza yaklaşacak herhangi birinden rahatsız olacağınızı belirten bir izlenim vermeniz olabilir. İnsanlar vücut dilimizdeki en ufak bir farkı bile fark edebilirler. Asık bir surat ifadesiyle dikilmeniz, onlara karşı kapıları kapattığınız anlamına gelir.

   İyi görünmek en önemli adımlardan biridir. Gömleğinizin bir düğmesinin eksik olması veya pantolonunuzla ayakkabınızın uyumu gibi küçük ayrıntılar için endişelenmeyin. Araştırmalar, fuziform yüz bölgesinin kaydettiği ilk şekillerin en kötü ayrıntılarımız olduğunu gösteriyor. Bunun için temiz ve düzenli görünmek yeterlidir.

   İyi bir ruh hali içinde olduğunuzda insanlar size daha kolay yaklaşacaktır. Fiziksel gücünüz yüz ifadeniz, ses tonunuz ve odak yönünüz ile ilgilidir. Örneğin ilk buluşmada sandalyenizde yığılarak oturur; yüzünüzde donuk bir ifadeyle zayıf kelimeler kullanırsanız karşınızdaki kişi sizin sıkıcı bir insan olduğunuzu düşünür. Ancak hafifçe öne doğru eğilip; karşınızdaki kişiye hafifçe gülümser ve etkisi güçlü kelimeler kullanırsanız ilk izleniminiz çok daha olumlu olacaktır.

  Aynı zamanda konuşmayı sizinle başlatmanız çok daha iyi olacaktır. Bunun için güvendiğiniz konulardan başlayabilirsiniz. Ancak lütfen kullandığınız kelimelerin müstehcen olmadığından emin olun. Sık sık olumsuz konular hakkında konuşursanız ve bazı şeylerden şikâyet ederseniz muhtemelen huysuz biri gibi algılanacaksınız. Bu yüzden pozitif konuları tercih etmeye dikkat edin.

İyi bir iletişim anahtarı: ilgi gösterme

    İlgi göstermek, insanlara minnettarlık duygusu vererek bencil biri olmadığınızı belirten bir mesaj gönderecektir. Karşınızdaki kişide size karşı takdir hissi uyandırır.

Vücut diliniz birçok şeyi açıklayabilir. Sohbet sırasında kafanızla onaylayabilir ve gülümserken göz temasını sürdürebilirsiniz. Bu, insanları ilginç ve değerli bulduğunuz izlenimini verir.

Konuşmanın tıkanmaması için açık uçlu sorular sormaya özen gösterin. Örneğin; karşınızdakinin kişiliğini gösterebilecek sanatsal sorular sorarak iyi bir dinleyici izlenimi bırakabilirsiniz. 

Kendini ifade et , daha çok sevil

     İlk izlenimin temeli, kendinizi kim olarak ifade ettiğinizle paraleldir. Araştırmalara göre, kendilerini daha çok ifade edebilen insanlar daha çok seviliyor ve daha iyi bir izlenim bırakıyor. Kendinizle ilgili vereceğiniz bilgiler, karşınızdakine güvendiğinizi göstermenin bir yoludur. Kendinizin olumlu yönlerini anlatmak karşınızdaki kişide sağlam bir etki bırakacaktır.

İletişim dinamikleri

   Basitçe söylemek gerekirse, konuşmanızda ne kadar canlı olduğunuz izlenim için önemli bir adımdır. Karşınızdakiyle aranızda iyi bir bağlantı kurdunuz ve konuşma içeriğiniz ilginç bilgilerle devam ediyor. Bu sırada, çok fazla veya çok az bir enerjiyle sohbetin ritmini bozmayın. Karşınızdaki kişi hızlı veya yavaş konuşabilir; konuşmasında yoğunluk veya durgunluk olabilir. Bu kişiyle aynı enerji seviyesinde konuşmalısınız. Karşınızdaki kişiye göre konuşma enerjinizi ayarladığınızda, diğer kişi bunu fark edecek ve o da sizin konuşma tarzınıza uymak için çabalayacaktır. Bu sırada nefes alın ve karşınızdakini dinleyin. Bu, sizin diğer insanlara karşı daha duyarlı ve esnek olduğunuz izlenimini verir. Konuşma dinamiklerine uyum, sosyal cömertliğin bir göstergesidir.

Dünyaya bakış açınız

Kendiniz hakkında bilgiler verdiğinizde, aslında dünyaya nasıl bir pencereden baktığınızı da ifade edersiniz. Geçmişiniz hakkında bilgi verirken dikkatli olmanız gerekir. Önceki işinizden neden ayrıldığınızı veya çocukken yaptığınız hobilerden bahsedebilirsiniz. Bunlar hayatın gerçekleridir ve hoş karşılanır. Ancak kendiniz veya işiniz hakkında övünmeniz, önceki ilişkinizin nasıl bir drama ile bittiğini anlatmanız karşı tarafı rahatsız eder. Örneğin; konuştuğunuz kişi yeni bir dil öğrenmeye başladığını anlattığında, 7 dil bildiğinizi ve Avrupa’nın yarısını gezdiğinizi anlatmanıza gerek yok. Bu sizi ukala ve kendini beğenmiş biri olarak gösterir. Karşınızdaki kişinin başarısını tanıyın ve alçakgönüllülük gösterin.

Dış görünüşünüzden endişe duymayın

Fiziksel kusurlarınızla ilgili bilinçli olmak için kendinizi sıkmayın. Onları kapatarak başka birinin fark edip etmediğini aralıksız kontrol etmeyin. Bu döngü kusurlarınızı daha belirgin ve karmaşık gösterir. Bunun yerine enerjinizi pozitif olmak için tüketin. Sizi siz yapan saçlarınızın gürlüğü, vücudunuzun fitliği veya yüzünüzün güzelliği değildir. Emin olun farkındalığı yüksek insanlar sizin kusurlarınızla ilgilenmiyor. 

Orijinallik : Herkesi taklit edebilir , ancak kendiniz olursunuz

Hayatta sahip olduğumuz tek eşsiz avantaj gerçekten kendimiz olma yeteneğimizdir. Becerilerimiz, uzmanlık alanlarımız, yeteneklerimiz ve fikirlerimiz çoğu insan tarafından sahip olunabilir. Ancak kendin olma yeteneği kişiye özgü değerli bir armağandır. Bizi bu kadar güçlü yapan şey de tam olarak budur. 

    Olduğundan başka biri gibi olmaya çalışmayan biriyle tanıştığımızda içgüdüsel olarak yanıt veririz. Kendimizi, nadir bulunan basit bir dürüstlükle karşı karşıya buluruz. Özünün en gerçek versiyonuna sahip olmaya ve paylaşmaya kendini adamış bir kişi bizi derinden etkiler. 

   Eğer bu kişi sizseniz, kendi kendine yetebilen ıssız bir ada gibi güvenilir ve benzersiz olarak görünürsünüz. İnsanlarda bırakabileceğiniz en güçlü izlenim bundan farklı bir şey değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.