Müzik Eğitimi Neden Önemlidir?

26.09.2020
127

Müzik duygularımız üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir. Mutlu olduğumuz anda çalan bir şarkı bizi birden hüzne boğabilir ya da kendimizi kötü hissettiğimiz anda yüzümüzü güldürebilir. Bu durum özellikle müzik eğitimi almış kişiler için çok daha fazla anlam kazanıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuklarda bilişsel kabiliyetler ve müzik eğitimi arasında güçlü bir bağlantı var.

Müzik eğitimi alan çocukların ses tanıma testlerinde müzik eğitimi almayan çocuklara göre çok daha başarılı oldukları biliniyor. Fakat bunun yanı sıra düşünme ve algılama konusunda da ciddi farklar olduğu görünüyor.

Müzik Eğitiminin Bireye Kazandırdıkları Nelerdir?

Hafızayı güçlendiriyor

Müzik eğitiminin hafıza ve dikkat seviyelerinde ciddi gelişmeler sağladığı görülüyor. Bunun en önemli nedeni bir müzik aleti çalarken beyninizin çok büyük bir kısmını kullanıyor olmanız. Aynı anda hem notaya bakmanız hem algılamanız hem de gerekli motor becerileri kullanarak müzik aletini çalmanız gerekiyor. Bu çalışmaların da beyin üzerinde ki katkısı bir hayli fazla.

Daha güçlü bilişsel işlevlere sahip olmanızı sağlıyor

Yapılan araştırmalar erken yaşlardan itibaren müzik eğitimi almaya başlayan çocukların bilişsel işlevlerinin daha güçlü olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra müzik eğitiminin çocukların akıl yürütme becerilerini de geliştirdiği ve kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağladığı biliniyor.

Hatta disleksik çocuklarda yapılan bazı araştırmalar müzik eğitimi ile dil gelişimi arasındaki bağlantıyı gözler önüne seriyor. Bazı disleksik çocukların müzik eğitimi ile dil gelişimindeki bozuklukları yendiği görülüyor.

Zekayı güçlendiriyor

Zekayı etkileyen çok fazla faktör olduğu için bu tarz değerlendirmeleri yapmak her zaman çok doğru olmayabiliyor. Fakat bir kişi ahenkli ve anlamlı sesleri uzun süre dinlediğinde nöronlarının o sese verdiği tepkinin daha fazla olduğu görülmüş. Özellikle 10-13 yaş arası çocuklarda bu etkinin maksimum düzeyde olduğu görülmüş.

Çocuklarda nöral gelişime çok fazla katkı sağladığı bilinmekle beraber aynı durumun yetişkinler için geçerli olup olmadığı tam olarak bilinmiyor. Yine de müzik dinlemenin bazı bilişsel testlerde kişiye kısa süreli de olsa yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bunların yanı sıra bir enstrüman çalmak çocukların özgüvenini de arttıran bir faktördür. Müzikle uğraşan çocukların duygusal zekaları ve empati yetenekleri gelişir.

Bütün bunların yanında müzik eğitimini belli bir yaşla sınırlandırmak doğru olmaz. Kaç yaşında olursanız olun hiç bir zaman müzik eğitimi almak için geç kalmış sayılmazsınız. Belki çocuklar üzerinde olduğu kadar etkili olmaz ama yine de sizi de birçok açıdan geliştirecektir.

Müzik insanın hayata bakış açısını derinden etkileyebilir. Eğer bir müzik aleti öğrenmek istiyorsanız yaşınızın kaç olduğunun hiç bir önemi yoktur. Tek önemli olan düzenli ve disiplinli bir biçimde çalışarak sürekli kendinizi geliştirmenizdir. Bu sebeple hem kendiniz hem de çocuklarınız için müzik eğitimini ihmal etmeyin ve hayata çok yönlü bakan bireyler yetişmesine katkıda bulunun.

GRİ PUSULA

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.