Doğalını bulmak mucize , sorsan hepsi köy yumurtası

22.09.2020
313

Kalabalıklaşan dünya , tüketimin artması ve kaçınılmaz olarak tüketime yetişmeye çalışan üretim.

Kocaman bir yarış var dünyada. Herkes satıştan pay almaya çalışıyor. Daha fazla pazara sahip olabilmeniz ise taleplere yetişmek ile mümkün.

Sonuç , hızlandırılmış ve özensiz üretim.

Anadolunun küçük bir ilçesinde yaşıyorsanız ve üretimi orada yapılan bir ürün varsa oranın halkı arasında tutulması için sürekli diken üstünde olmalı ve kaliteyi bozmamalısınız. Örneğin bir mahalle sütçüsüsünüz. Sütünüzün kalitesi bozuldu ya da bozuk çıktı bir anda müşterilerinizin çoğunu kaybedebilirsiniz çünkü olumlu ve olumsuz reklamlarınızın hızla yayılacağı bir ortamdasınızdır. Büyük şehirlerde ise üretim bu özeni gerektirmeyebilir. Sonuçta herkes bir sefer bile uğrasa ömrünüzün sonuna kadar sizin geçiminizi sağlayabilecek kadar çok insan var büyük şehirlerde. O yüzdendir talebin olduğu İstanbul boğazında bazı mekanlara gittiğinizde hayal kırıklığı yaşamanız resmen önünüzden tabağınızı çekip alabilirler. O başka bir yazının konusu.

Bugün değinmek istediğimiz yumurta üretimi ve pazarlanması.

Doğal yumurta bulmak mümkün mü? Yoksa hayal dünyasında mı yaşıyoruz? Çocukların severek tükettiği , bazılarının özellikle kahvaltı öğünlerinde müptelası olduğu onsuz kahvaltı düşünemediği o mucizevi besin YUMURTA.

Son yıllarda öğrendiğimiz bir bilgiye göre yumurtaların üzerindeki seri numaraları yumurta hakkında bilgi veriyor. Kafes tavuğundan mı çıktı? Yoksa serbest dağda bayırda gezen bir köy tavuğunun yumurtasını mı menemeninizin içine boca ettiniz? Üzerindeki seri numarasından anlaşılıyormuş!

Yumurta kodlarını kırdık 🙂

Uzun yıllar önce (yaklaşık 20 yıl) tavuk çiftliği olan bir arkadaşımız olayı biraz özetlemişti. Bu dünya tatlısı her gün bizin beslenmemiz için toprağı eşeleyerek yemlenen canlılara neler yaptıklarıyla ilgili.

Özellikle bu kümesli ve kafesli sistemde tavukları koydukları o büyük kümesin pencerelerini kapatıp spot ışıklarla öğlen vaktinde yeniden yumurtlamaya zorlandıklarından falan bahsetmişti. Gerçeklik payını çok bilmemekle , arkadaşın ben yapmıyorum ama yapanlar var reklamımı olduğunu kestirememekle beraber söylenen şey çok mantıklıydı. Yani insanoğlundan beklenecek bir davranış gibi. Yani aynı malzemeden iki tane üretmek karlı olsa gerek. Bu kısmın olabilirliğini biyologlara , diğer kısmını ise gıda mühendislerine bırakmakta kararlıyım. Bizim derdimiz organik yumurtayı biz nereden bulacağız meselesi.

Doğal yumurta nasıl anlaşılır? Doğal yumurta nereden alınır?

Başımızda geçen yumurta imtihanlarımız

Çocukların boğazından sağlıklı olanının geçmesini en çok istediğimiz besin yumurta. Hal böyle olunca zaman zaman bari kalitelisi , doğalı olsun diye uğraşlarımız da oluyor. 30’lu bir kolinin fiyatının 15 – 20 TL civarında olduğu düşünülürse birim fiyatı 1,5 TL’ye kadar paraları gözden çıkardığımız oluyor. Böylece aynı kolinin bize maliyeti 45 TL civarı oluyor.

Ancak buna değmeyince insanın daha çok canı sıkılıyor.

M……. aslında bize göre kurumsallığını sağlayamamış bir perakendecidir. Nitekim bunu bize ispatladığı son örnekte ise yaklaşık 40 TL civarı para ödeyerek satın aldığımız doğal yumurtanın üzerinde hayatımızda hiç bir yumurtada görmediğimiz simsiyah bir çürümenin çıkmasıydı . Aslında bu çok normal bir durum . Kalite kontrol çalışanlarınızın dikkatinizden kaçmış olabilir. Bu da sadece bize gelenlerle sınırlıdır. Ancak durumu bildirmek için aradığımız müşteri hizmetleri bizi gün içerisinde mutlaka aranacaksınız durumu halledeceksiniz demesine rağmen aradan geçen dört ayda çaldırıp kapatmışlıkları bile yoktur. Bizde içimiz rahat etmediğinden yumurtaların hepsini çöpe attık. Neyse kendileri bilir. İyi bir müşteri grubunu kaybettiler. ( Biz yine de onları ifşa etmedik. Sadece haram zıkkım olsun demekle yetineceğiz.)

Halbuki Migros gibi perakendecilerden ise öyle güzel şeyler gördük ki. Yani istenince yapılabiliyor. Sadece 3 TL’lik bir ürün için kaç kilometre yolu iki kere geldiklerini biliriz. Üstelik mükemmel bir güler yüzle. Kimsenin reklamı ile işimiz yok. Biz sadece gördüğümüzü çalıyoruz. Eleştirdiğimiz gibi işini layıkıyla yapanlar da var. Helal olsun.

Bazıları da isme oynuyor. Kendisine doğal çağrışımı isimler tercih eden bazı markalar ise sanki isme para ödüyormuşuz gibi . 0 numara , 1 numara yumurta hissi verip size 3 numara yumurtayı çakıyorlar. Fiyatı pahalı olan iyidir diyerek bir çoğumuz aldanıyor. Çokça tecrübe edilmiştir.

Yani bu ülkede doğal bir yumurta yemek için bile bazı konularda doçentlik seviyesinde araştırma yapmanız gerekebiliyor. Sağolsun Tarım Bakanlığı zaman zaman bazı gıda ürünleri için ifşa listeleri yayınlıyor. Ama denetimler öncesinde birileri bir şeyleri haber alıp düzeltmeler yapıyor mudur? bilemiyoruz. Bu ülkede güven vermeyen o kadar şey var ki . Bu son zamanların değil kendimizi bildik bileli ülkenin en büyük problemi. Alacağı ahları düşünmeyen bir grup haris fabrikatör , üretici , sanayici yanıma kar kaldı zannediyor . Halbuki insanlar her zaman özenli , müşteri odaklı ve empatik düşünen üreticileri eninde sonunda baş tacı ediyor.

Bizim doğal yumurta arayışlarımız sürüyor , sürecek. Birileri çıkıp canlı kamera ile tavukları nasıl beslediğini , neler yaptığını “sistemimiz bozulmuş yoksa hep yayınlıyoruz valla bak” demeden yayınlayana kadar da sürecek gibi gözüküyor.

Salgın sürecinden sonra ilk işimiz gerekirse köy köy çiftlik çiftlik dolaşıp en doğal yumurta nerede var tespit etmek. Sizlerle de bu durumu paylaşacağız.

Tadının bozulduğunu düşündüğümüz gıdaları da tıpkı doğal yumurta gibi nerede bulduğumuzu sizinle paylaşmayı düşünüyoruz.

GRİ PUSULA – Bloglamalar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.