Uykunuzu neden alamadığınızı biliyor muydunuz?

20.09.2020
156

Pek çok insan gece uykusu probleminden oldukça şikâyetçidir. Uykuya dalma problemleri, uyuduğu zaman da sabah uyanamama ya da uyusa da uykusunu almadan ve bel, sırt, boyun ağrılarıyla uyanan insanlar bu konulardan hep şikâyet ederler. Çünkü uyku problemi yaşamak uyandığınız günü sizin için kâbusa dönüştürecektir. Uykusunu iyi alamamış bireyler ertesi günü uyuklayarak islerine odaklanamayarak ve sersemlik duygusu ile bitirirler. Bu da yaşadıkları her alanda onlar için problem teşkil eder.

Peki, uykunuzu neden alamadığınızı biliyor musunuz?

Gün boyu yaşadığınız stres size uykusuzluk olarak dönebilir. Eğer stresinizi yönetmeyi bilmiyorsanız uykusuz sabahlara uyanmanız oldukça muhtemel bir sondur. Pek çok bilim insanı bu durumu geçici olarak görse ve her insanın bir dönem uykusuzluk problemi yaşayacağını söylese de uykusuzluk bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Uykusuzluk problemlerimizin tamamının suçunu kullandığımız uyku ilaçlarının etkisizliğine ya da yattığımız yatağın, yastığın üzerine atarsak yanılmış oluruz. Çünkü bazı problemler başlı başına uykusuzluk yaratabilmektedir. Bazı uyku problemlerini sizler için sıraladık.

Başlıca uyku problemleri?

  • Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi başlı başına bir uyku problemi rahatsızlığıdır. Uyku apnesinin insan vücudunda neden olduğu olumsuzluklar gündüzleri sıkça uyuklamak, sürekli yorgun hissetme hali, uyku esnasında horlamak ya da nefessiz kalmak, uykudan uyandığınız zaman çektiğiniz baş ağrılarıdır.

  • Narkolepsi nedir?

Uyku apnesi gibi narkolepsi de yaşanan bir uyku problemidir. İnsanlarda olumsuz etkileri gündüzleri yaşanan sürekli uyku hali eğilimi, kısa süreli aniden gelen uyku ataklarıdır. Narkolepsi insanlara tehlikeli olabilecek işaretler verir. Bunların başında uyuklamalar esnasında rüya görmek ve halüsinasyonlar görmektir.

  • Kronik uykusuzluk

Kronik uykusuzluk geceleri uyuyamama halinin sürekli tekrarlanmasıdır. Eğer bu tekrarlanmalar bir ayı bulmuş ise bu kronik uykusuzluk halini almıştır. Kronik uykusuzluğun nedeni genellikle stres ve endişe halinde uzun süre kalınmasıdır. En bilinen sebebi stres ve endişe olsa da başka sebepleri de vardır.

  • Uykusuzluk

Uykusuzluk problemi kendini uykuya dalamama ve dalsa bile kesintisiz uyuyamama seklinde gösterir. Eğer bu problem iki aydan fazla sürerse bu bir hastalık halini alır dikkat etmeliyiz ve takip etmeliyiz.

Uyku problemi yaşayıp yaşamadığınızı test edin

  • Gün içinde kendini tembel ve üşengeç hissetmek
  • Duygularını ve tepkilerini kontrol edememek
  • Gün ortasında zamansız uyuma isteği
  • Üzerinde zaman geçmemesine rağmen yakın zamanlı olayları hatırlayamamak
  • Odaklanamama ve konsantre olamama problemi
  • Kitap okurken ya da televizyon izlerken uyanık kalmakta zorlanmak

Bu problemlerin birden fazlasını yaşadığınızı düşünüyorsanız uyku probemlemlerniz var demektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.