Öğrencilerine her şey öğretmenler : Senem Kamış

20.09.2020
560

Bugün size enerjisi kesinlikle çevresine yayılan , hayat dolu bir genç öğretmenden bahsetmek istiyoruz. İdealist , neşeli , enerjik bu genç insan ülkemizin sancaktar bir eğitmeni. Senem Öğretmen.

Kendimiz için hep daha iyisi olsun diye uğraşırız. Hep daha fazlasını ister , hep her şeyin en iyisine layık olduğumuza ikna ederiz kendimizi.

Peki ya başkalarının en iyisine layık olduğunu düşünerek çabalamak. Bunu bu devirde ailemizden başka kim yapar ki? Mesleğine aşık , öğrencilerini çocukları gibi seven bir ÖĞRETMEN.

Böyle öğretmenleri ilk gördüğünüzde hissedersiniz fazlalık ve farklılıklarını. Bir havaları vardır. Çünkü öğretmenlik görev kağıtlarında değil yüreklerinde yazılmıştır. Onların yanında bazen farkında olmadan hazır ola geçmişsinizdir. Hala tavsiyelerine muhtaç bir şekilde.

Yıllar önce bir kavga esnasında, üstelik çokta tekin olmayan bir muhitte kavgaya tutuşan gençlere “Evladım , dağılın bakayım” diye bağıran öğretmen arkadaşım beni hayrete düşürmüştü. Bir anda ortaya çıkan bu tepki başımıza bir iş açacak gibi gelmişti. Ancak arkadaşım “Merak etme! Ülkenin bilinçaltında öğretmen korkusu hala var. Sesimizin tonuna işlemiş , bağırınca istem dışı dağılırlar” demişti. Bu tecrübe yıllarca gülümsetmiştir beni. ( Ancak yine de siz denemeyin 🙂 )

Korktuğumuz öğretmenlerimiz olmuştur illa ki. Ama sevdiklerimiz de yok değildir. Peki onları sevmemizin nedeni nedir? Onların da bizi sevmesi değil mi? Tabi öğretmen sevdiğini her zaman normal insanlar gibi gösteremez. Şöyle bir anekdot aktarayım. Öğretmenlik eğitiminde “Sakın birinin parmağı yaralanırsa herkesin önünde pansuman yapmayın. Yoksa ertesi gün herkes parmağını kesebilir.” denir. İşte böyle zor bir sanat aslında eğitme , öğretme işi. Herkes bir şeyler bilebilir , herkes bildiklerini öğretebilir , ama herkes ÖĞRETMEN olamaz. Yani iki pedagoji kitabı ile bir kaç alan kitabı toplanınca bir ÖĞRETMEN etmez her zaman.

Gelelim Senem Öğretmenimize

Biz onu sosyal medya sayesinde tanıdık. En baştan sizi alıp büyüleyen mesleğine hayran , binlercesinden biri aslında. Ancak bunu en zor koşullara rağmen yapıyor. Yani ülkemizin bir köşesinde bir köy okulunda , okulunu boyayıp , pencereleri silerken hiç şikayet etmeden görmek hayrete düşürdü. Okulundan ayrı kaldığı dönemlerde “minnoş öğrencilerine” kalemlikler yapıyor. Bunları başka öğretmenler de yapabilsin diye nasıl yapıldığını yine sosyal medyadan anlatıyordu. Yok yok merak etmeyin abone olmanız , ya da reklamları izlemeniz gerekmiyor. Onun en büyük ve tek reklamı çok güzel yaptığı mesleği.

Açıkçası biz kendisini görünce sayesinde ülkemize , ülkemizin geleceğine inancımız arttı. Çocuklarımızı gönül rahatlığıyla emanet edeceğimiz öğretmenlerin hala bayrağımızın dalgalandığı ücra yerlerde dahi şefkat , sevgi ve bilgi dağıttığını görmek gururlandırdı.

“Hiç bir şey olamazsan öğretmen olursun” ebeveyn rehberliğinin ülkeyi getirdiği noktada , “öğretmen olabilirsiniz belki ama Senem öğretmen olmaktır mesele ” aydınlığına ulaşmak bizim için çok güzeldi.

Kendisini aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz güzel çalışmaları için canı gönülden kutluyor , elleri öpülesi öğretmenimizin emeklerinin karşılığının yıllar sonra karşısına en güzel şekilde çıkmasını diliyorum.

Öğrencilerine köşe yapan Senem Öğretmen , keyiften dört köşe olursa
Ne yapardım boyanacak bir okulum olmasaydı , gecenin bir yarısı
Bizce çok yakışmış 🙂
Senem Öğretmen öğrencilerine kalemlikler yapmış
Piertotum Locomotor (Anlayan anladı.)
Yine mi sihir Senem Öğretmen

Yaptığınız yapacağınız tüm çalışmalar için teşekkürler ÖĞRETMENİM. Pırıl pırıl kalbiniz ile siz iyi ki varsınız.

GRİ PUSULA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.