Mutlaka İzlenmesi Gereken Amerikan Dizileri

18.09.2020
513

Bu yazımızda Amerikan yapımı ve mutlaka izlemenizi önerdiğimiz bazı dizileri listelemeye çalışacağız. Derinliği olan ve yıllar sonra bu diziyi izleyenlerin kulüpler oluşturup etkinlikler organize edebileceği kuvvette yapımlar.

Amerikan yapımı dizi tavsiyeleri

1- Dexter

Kesinlikle bir felsefesi olduğunu düşündüğümüz üstelik fan kulübü oluşmasından korktuğumuz bir dizi Dexter. Bu kulübün etkinliği suçluları öldürmek olabilir.

Açıkçası diziye başlayabilmek o yıllarda hiç de kolay değildi bizim için. Kaç defa başladığımızı ve bıraktığımızı hatırlayamıyorum. Hani girişi sıkıcı olup daha sonra akıcılık kazanan kitaplar gibi. Fakat bir kere o girdaba girdiğinizde artık kurtulma şansınız yok gibi. Karanlık bir yönü olan ve adli tıpta kan uzmanı (cinayetler esnasında kanın sıçrayış biçimine göre olay yerini inceleyen ve sonuçlar çıkaran kişi) olarak çalışan Dexter adlı karakterin çalıştığı merkezde üvey kız kardeşi de polis olarak çalışmaktadır. Bu ise felsefesini ortaya koyarak , dünyayı yaşanabilir kılan tatlı ama ürkütücü katilimizi zor durumda bırakabilmektedir.

Bir çok bilgiye işi nedeniyle erişim sahibi olabilen Dexter , adaletin pençesinden kaçanları pençelemekte ve onlara hak ettiği cezayı vermektedir. Bu işte oldukça ustalaşan Dexter , prensipleriyle bu işi yakalanmadan başarmaktadır. Dexter’ın zaman zaman felsefesi ve prensipleriyle ters düşmelerine şahit olduğumuz diziyi bizim ilk sıramızdan kolayca kimse indiremeyecek gibi.

2- Breaking Bad

Aldığınız evin borcu bitmemiş hayatta sizinle birlikte olan ailenize konforlu bir yaşam sunamamış ve bunu göreviniz adlederken ölümcül bir hastalalığınız olduğunu öğrenseniz ne yapardınız?

Ailesine konforlu bir hayat sunmak en azından onları borçları olmadığı bir hayata devamlarını sağlamak için tam da ev kredisi kadar para biriktirmeyi umduğu tehlikeli bir işe kalkışan bir kimya öğretmeni bir anda uyuşturucu baronuna dönüveriyor. Bazı rollerin oyuncusunu beklediğinin somut kanıtı olan Walter White karakteri başka oyunculukları beğenmemize de yol açabilir. Zaman zaman ağır işlediğini düşünebileceğiniz dizi efsaneler arasında yerini almayı çoktan başarıyor.

3 – Spartacus

Bambaşka bir dünyaya hazır olun. Kölelik ve efendilik , Büyük Roma İmparatorluğu ve ailelerin birbiri ile güç ve şatafat yarışı . Bunların içinde esir düşmüş bir adam ve karısına kavuşabilmek için verdiği harikulade mücadele. Her sezon alt konusu değişse de ana konusu Roma İmparatorluğu’nda tutsak olan gladyatörlerin yaşadıklarını anlatan dizi 18 yaşın altındaki izleyiciler için uygun değil. Şiddet ve cinsel içeriklerin yüksek düzeyde olduğu dizi ise baştan sona sürükleyici bir Amerikan yapımı.

İlk sezonunda Spartacus karakterine can veren Andy Withfield dizinin 1. sezonundan sonra verilen arada kanser olduğu ancak tedaviye olumlu yanıt verdiği 2. sezonda yer alacağı söylense de hastalık nüksetmiş ve Andy Withfield kısa süre ölmüştür. Yerine gelen oyuncu hiç bir zaman bu role selefi kadar yakışmasa da yapımın çok kuvvetli oluşu izleyicilerin bu duruma adapte olmasını sağlamıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.