Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması 70 bin TL ödül veriyor

Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması 70 bin TL ödül veriyor

Bu haberimizde uluslararası bir hikaye yarışması hakkında bilgi vermek istiyoruz. Toplam ödülü ile dikkat çeken yarışmanın uluslararası düzeyde düzenlenmesi ise zorlayıcı olacağını gösteriyor.

Kaşgarlı Mahmut hikaye yarışması bu yıl 6. kez düzenleniyor. Bu yılın ayrı bir önemi var. Bu yıl Kaşgarlı Mahmut’un doğumunun 1000. yılı.

Kaşgarlı Mahmud Kimdir?

Kâşgarlı Mahmud, 1008 ve 1102 yılları arasında yaşamış Türk dilleriyle ilgili çalışmalarıyla tanınmış leksikograf (sözlük yazarı) . Çin Sincan Uygur Özerk bölgesinin bir ili olan Kaşgar’ın 45 km güney batısındaki Opal kasabasında dünyaya gelmiştir. Dîvânü Lugâti’t-Türk dört yıldan uzun sürede yazılmış ve dünyaca bilinen eseridir.

Kaşgarlı Mahmut hikaye yarışması takvimi

Eserlerin Son Teslim Tarihi : 15 Kasım 2020
Dereceye Girenlerin Açıklanması : 15 Aralık 2020
Uluslararası Ödül Töreni : Aralık 2020

Yarışma ödülleri

Birinciye : 25.000 TL

İkinciye   : 20.000 TL

Üçüncüye : 15.000 TL

Mansiyon : 10.000 TL

  1. Yarışmaya katılacak eserler kmahmut2020@gmail.com adresine e posta yolu ile teslim edilecektir.
  2. Yarışmaya katılacak olan eserlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir.
  3. Hikâye konusu serbesttir.
  4. En çok iki ayrı hikâye ile katılmanın mümkün olduğu yarışmada, gönderilecek hikâyelerin her birinin en az 1.000 (bin) en çok 10.000 (on bin) kelimeden oluşması gerekmektedir.
  5. Yarışmaya gönderilecek hikâyelerin üzerinde sadece rumuz bulunacaktır; rumuz dışında yarışmacının kimliğini belirten herhangi bir işaret bulunması halinde hikâye yarışma dışı bırakılacaktır.
  6. Yarışmacı kimlik kopyası, açık adresi, biyografisi ve rumuzu ile birlikte 1 adet fotoğrafını ayrı dosya halinde  gönderecektir.
  7. Eserler, bilgisayarla 12 punto olarak yazılacaktır.
  8. Yarışmaya katılan hikâye metinleri kesinlikle geri verilmeyecek ve metin sahibi bu konuda hiçbir hak iddia edemeyecektir.
  9. Yarışmada ödül kazanan eserlerin yayın hakları Avrasya Yazarlar Birliği’ne ait olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.