Öğretmenler online olmasını istiyor. Bakanlık yazı gönderdi

19.08.2020
420

Pandemi sürecinde en çok konuşulan konuların başında sekteye uğrayan eğitim oldu. Çocukların uzun süre okullardan uzak kalmasının gelecekte ne gibi sorunlara yol açacağı defalarca konuşuldu.

Çok yerinde bir refleksle uzaktan eğitimi anında başlatan bakanlık bu süreçte eleştirildiği noktalar olmasına karşın dünyada bu konuya en hızlı çözüm getiren ülkelerin başında oldu.

Kimi zaman meslek sahiplerinin evde çocuklarıyla zaman geçirmekte yaşadığı zorluklar nedeniyle velilerin kendilerini biraz olsun anlayabileceklerini dile getirirken bu süreçte en büyük zorlukları pek öyle görünmese de öğretmenler yaşadı.

Öğretmenler bir anda çocuklarından ayrı düştü

Bir anda çocuklarına veda ederek sezonu kapatan öğretmenler. Bu süreçte tatil yapmadı. Bir çoğu büyükşehirlerde salgının en sıkıntılı olduğu süreçte kapı kapı dolaşıp 65 yaş üstüne hizmet götürürken geri kalanları ise eba üzerinde verilen eğitimlere destek amacıyla öğrencilerine online olarak ders anlatmaya devam etti.

Okullar kapandı ama öğretim bitmedi

Bu süreçte mesleğinin kutsallığını bir kez daha gözler önüne seren öğretmenler arsız satıcılar , talep fazlalılığını fırsata döndürmeye çalışan şarlatanların sattığı elektronik cihazlara devasa paralar ödeyerek karşılığında ekstra bir ücret almadıkları öğrencilerin yardımına koştu.

Sınavlara hazırlananlara ekstra , olimpiyatlara gece gündüz

Son sınıfta okuyan öğrencilerinin desteksiz kalması bir çok eğitimciyi derinden üzerken zaman mefhumu göstermeksizin öğretmenlerini yanlarında buldular.

Bilimsel olimpiyatlar gibi çok fazla öğretmen öğrenci çalışması gerektiren uygulamalarda öğretmenler okulun kapanması ile tam zamanlı çalışma sergilemeye başladılar. Öğrencileri ile gece gündüz ilgilendiler.

Yurtdışında haftada 4 saat ders öğretmenlik sayılıyor

Gelişmiş avrupa ülkelerinde belli bir yaşın üstünde öğretmenlere haftada dört saat ders görevi verilirken ülkemizde emekliliği gelmiş öğretmenlerin bile 30 saat derse girmesi toplum vicdanında karşılık bulmuyor. Memur çalışması ile karıştırılan ancak en ciddi ihtisas mesleklerinden olan öğretmenlik mesleği için sürekli gündeme fazla tatil yapılması getiriliyor.

Öğretmenlerin bir çoğu aslında tatil süreçlerinde kitap okuyarak , yeni çıkan kaynakların sorularını çözerek yeni seneye hazırlıklarını tamamlarken bu yapılan çalışmaları mesleğinin dışında tutmak yanlış olur. Bunlar öğretmenlik mesleğinin olmazsa olmazıdır. Çocukları ile bir hafta sonu geçirdiği zaman okula gitsinler diye gözlerinin içine bakan veliler. Aynı çağda yüzlerce çocukla 9 ay geçirdikten sonra öğretmenin psikolojisi ne duruma gelir tahmin etmelidirler. Ancak eski senenin sorunlarından sıyrılıp yeni seneye hazırlanmak için yeterli olabilecek süreç bu yıl öğretmenlerin evde geçirmesine sebep olmuştur.

Seminerler online olmazsa durum kritikleşebilir

Öğretim yılının başında ve sonunda planlama ve değerlendirme amaçlı iki seminer düzenleniyor. Ayrıca yeni yapılan düzenlemeyle dönem aralarındaki bir haftalık süreçlerde de mesleki çalışmalar yapılıyor.

Meslekte belli bir kıdeme sahip öğretmenler için tamamen eziyete dönen uygulama Bakan Ziya Selçuk sayesinde bir nebze verimli olurken eğitim camiasına sinerji getirmişti. Daha önce öğretmenlerin okula gidip çay içtikleri ve idarecilerin kronometre tuttuğu bir süreçten farksız olan seminer çalışmaları geçen yıldan itibaren öğretmenlerin kendilerini yetiştirmesine yönelik çalışmalarla anlamlı hale getirildi. Müze gezileri , sosyal etkinlikler ile tüm öğretmenler seminerlerin yapılış biçimini takdir etti.

Ancak sosyalleşme ve kültürünü arttırma gibi faaliyetleri bu seminer döneminde yapamayacak olan bakanlık bu dönemde ancak planlama yapmak için toplantı yapabilecek. Bu durumda toplantıların online yapılmasının herhangi bir negatif tarafı olmadığını düşünen eğitimciler , öğretmenleri bir toplantı odasına 40-50 kişi doldurursanız virüsün yayılımını arttırırsınız buna gerek yok diye uyarıyor.

Konu hakkında günlerdir sosyal medya da gündem oluşturmaya çalışan eğitimcilerin için de çok fazla olmasa da seminerin gerekliliğini savunan da var.

Bakanlık daha önce okulların açılışının ertelendiğini açıkladıktan sonra bir yazı göndermiş ve bu yazıda seminerlerin okul ortamında olmayacağı konusunda hiç bir açıklanmaya rastlanmamıştı.

Bugün yapılacak Bilim Kurulu Toplantısı ardından bu konu hakkında bir açıklama yapılabileceği düşünülüyor.

YORUMLAR