Trigonometri nasıl çalışılır? Trigonometri ispatları

15.08.2020
1.185

Trigonometri lise hayatının belki de en zorlu konularından biri gibi gelir öğrencilere. Eski yıllarda şu anki halinden çok daha uzun olan konu bir öğretim yılı içerisinde verilirdi. Bu da düzenli çalışma adaptasyonu olmayan öğrencileri zorlardı. Çünkü trigonometrinin kendi içinde ciddi bir bütünlüğü vardır. Yani arada bir kısmını öğrenemezseniz konu ilerledikçe o kısım tekrar karşınıza çıkar ve başınıza dert olur. Ancak yapılan düzenlemelerle büyük bir kısmı müfredattan çıkarılırken geride kalan kısmı da 11. ve 12. sınıf olmak üzere ikiye bölündü. Ancak yine de konu bütünlüğüne dikkat.

Trigonometri yapamıyorum! Nasıl çalışmalıyım?

Konsantrasyonunuzu bozmayın.

Konu zaman zaman bilgi yığını gibi gelebilir. Bu durumda kendinizi sıkıp , yapamadığınızı düşünmeyin. Süreç içerisinde yapmaya devam ettikçe daha iyi olduğunu göreceksiniz.

Formülleri masanıza veya duvarınıza yapıştırın.

Trigonometri oldukça fazla teorem bilgisine sahiptir. Ya da herkesin anlayacağı dilde formül bilgisi diyebiliriz . Bu formüllere alışmak biraz zor olabilir. Hatta bazı arkadaşlarımız aklında kalmadığından da şikayet edebilir. Bu durumda ilk stratejimiz formülleri bir kağıda güzel ve okunaklı bir yazıyla yazıp bunları rahatça görebileceğimiz ( sadece masaya oturduğumuzda değil ) bir yere yapıştırarak sürekli gözünüzün önünde olmasını sağlamak olmalıdır.

Kaynak seçimi çok önemlidir!

Matematik deyince en önemli konuların başında şüphesiz kaynak seçimi gelir. Bu bir konuya çok fazla ön yargılı yaklaşmanızı sağlayabileceği gibi “başarıyorum” hissi oluşturmanıza da yardım edebilir. Ancak çalışmaya gelemeyen , en ufak bir başarısızlıkta yılgınlığa kapılan bir öğrenciyi 180 derece değiştirebilecek bir kitap maalesef yok .

Eğer bol formüllü , cebirsel içerikli konularda zorlanıyorsanız biraz daha net anlamanız için doğrunun analitiği , polinom , parabol gibi diyelim. Bu konuda da zihniniz sizi biraz zorlayabilir. Ancak bu her şeyin sonu değildir. Bu durumda sizin için en acil konu kaynak seçimidir. Genelde ciddi problemi olan öğrencilere karekök yayınlarının sıfır trigonometri kitabı tavsiye edilebilir. Ama “ben sıfırdan başlamak istemiyorum matematik altyapım fena değildir” sadece “trigonometri biraz üzdü” derseniz bu durumda çap yayınlarının fasikülleri ile başlamanızı tavsiye edebiliriz.

Eğer herkesin eşit seviyede olmadığı bir sınıfta öğretmeniniz herkese tek kaynak tavsiye ediyorsa o kaynağı ikinci kitap olarak çözün ve size tavsiye ettiğimiz kitaplarla başlayın bizden söylemesi. Bu konuyu sizden önce kaynak berbat edebilir. Trigonometri kaynak arayan arkadaşlar zoru seviyorlarsa bitirmeleri öncelikli kitaplardan biri de Apotemi Trigonometri fasikülüdür.

Bol soru şart , başka yolu yok.

Çağımız “alternatifler çağı” beğenmediğiniz bir film mi var? alternatifi için tek tuşa basmanız yeterli . Herhangi bir besini beğenmediyseniz onun yerine de bir çok farklı marka tarafından üretilen alternatifini bulabilirsiniz.

Şimdi bu nereden çıktı diyebilirsiniz. Maalesef çağımızdaki en güç öğrenci işi ödev harici çalışmak. Öğrencilerimizi meşgul eden o kadar çok şey var ki. Onları da suçlayamıyoruz. Ancak bu konu için olmazsa olmaz şey soru çözmek , soru çözmek , soru çözmek . Biz bu reçeteyi söyleyince alternatifler çağındaki genç bir dimağ hemen bir alternatif arayışına gidiyor. Çünkü bu çözüm çok zahmetli bir çözüm. Üstelik ha deyince de olmuyor gibi. Videolar izleniyor , formüller sınav gecesi defalarca gözden geçiriliyor. Ancak olmuyor , olmuyor! Çünkü bu işin maalesef başka reçetesi yok. Ya öğretmeniniz soruları verip bunlara çalışın deyip sizi fasulyeden geçirecek. Ya da oturup paşa paşa çalışacaksınız.

Önce konuyu tekrar et , formülleri öğren , sonra ÇÖZ ÇÖZ ÇÖZ

Son noktada teorem bilgisi fazla olan bir konudan bahsediyorsak öncelikle defterimizdeki notlara iyice bir göz gezdireceğiz. Kendimiz oradaki gerekli bilgileri yeniden el yazımızla kağıtlara yazacağız. Bu formüllere iyice göz atıp hatırımızda kalmasını sağlayacağız. Daha sonra ise soru çözmeye adayacağız kendimizi. Sınava yakın günlere bu çalışmaları sıkıştırmamanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde üniversite hazırlık sürecinde daha ciddi zorlanabilirsiniz. Atalarımızın dediği gibi “Taş yerinde ağırdır” . Yani konuyu öğrenmemiz gereken zamanda iyice öğrenirsek her şey daha iyi olur.

Trigonometri Bağıntıları , Formülleri ve İspatları

Bu aşamada trigonometrinin temel argümanlarını bilmelisiniz. Yani birim çember uygulamaları vs. Buradaki ispatlar belli bir alt bilgisi olanlara yöneliktir.

İspatı:

Bu da yukarıdaki ile aynı şekilde yapılmaktadır. Tek fark tanjant yerine kotanjant ekseni kullanılmasıdır.

Kosinüs Teoremi ve İspatı

İspatı

Devam edecek…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.