Şimdi Çin’de Çalışmak Moda

Şimdi Çin’de Çalışmak Moda

Eskiden gençlerimiz çalışmak için ABD veya Avrupa’ya gitmek için çabalıyordu. Şimdi ise dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip Çin’de çalışmak revaçta. Türk Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı, Çin’de aranan meslekler ve ortalama ücretler konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Çin’in COVID-19 yaralarını hızla sarıp, ekonomiyi canlandıracak adımları peş peşe attığını hatırlatan İrfan Karslı şu bilgileri veriyor: “Çin, 2030-2050 Stratejik Kalkınma Planı kapsamında dünyanın en gelişmiş ekonomisi olmayı hedefliyor. Bu hedef kapsamında geliştirilmesine karar verilen ana sektörlere bağlı alanlarda yeni istihdam alanları oluşacak. Gençlerimize, ülkenin parlak geleceğine şimdiden hazırlanıp Çin’de kariyer yapmak için harekete geçmelerini öneriyorum.”


Çin’de kariyer yapmak isteyen gençlerin ülkeye gitmeden önce temel düzeyinde de olsa dil öğrenmesi gerektiğini vurgulayan İrfan Karslı“Türkiye’nin ilk Çince eğitim kurumu olan Lotus’u biz hizmete açtık. Şimdiye kadar bu eğitim kurumuzda binlerce kişiye Çince öğrettik. Bize başvuranlara hem dil eğitimi hem de ülkeye gidiş için gerekli tüm konularda danışmanlık vermeye hazırız” diye ekliyor.


Çin’de özellikle turizm ve otelciliği içine alan hizmet sektöründe ciddi ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Karslı şunları söylüyor: “Halihazırda Çin’in önemli otel ve restoranlarında 50 kadar Türk çok önemli pozisyonlarda çalışıyor. Çin’de yaşayan turizmcilerden Alican Aktaş’ın yaptığı araştırmaya göre, Çin’de otelcilik alanındaki maaşlar görevine göre 10 bin RMB’den 21 bin RMB’ye kadar çıkabiliyor. Bu arada 1 RMB’nin yaklaşık olarak 1 TL’ye eşit olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum. Araştırmaya göre, diğer sektörlerde ortalama maaşlar 8 bin RMB’den başlayıp 18 bin RMB’ye kadar yükseliyor.”


“Çin ‘e çalışmaya gideceklerin Z vizesi alması gerekiyor” diyen Karslı bu konuda ise şu bilgileri veriyor: “Uzman R vizesi de var. Bu vize, ülkenin ihtiyaç duyduğu yabancı uyruklu üst düzey yetenekler ya da acil ihtiyaç duyulan uzmanlara veriliyor. Çin’de herhangi bir meslek kolunda çalışmak için öncelikle çalışacağınız işyeri ile yapılacak olan anlaşmanıza istinaden Çin’deki resmî kurumlara çalışma izin başvurusu yapılmalı. Başvuracakların evraklarını Çince’ ye çevirip, gerekli valilik onayının alınmasında yardımcı oluyoruz.”


ONLAR BAŞARDI SİZ DE BAŞARABİLİRSİNİZ!

Çin’de hali hazırda önemli görevlerde çalışan 50’yi aşkın Türk otelci ve turizmci olduğunu belirten İrfan Karslı gençlere şöyle sesleniyor: “Sadettin Kaya, Fuat Köroğlu, Tarık Temuçin, Volkan İbil, Sinan Yılmaz, Semih Erken, Alican Aktaş, Tayfun Bayram, Anıl Ertaşkın, Filiz Sakarya gibi isimler sabır edip çalıştı ve şimdi Çin’de çok iyi görevlerde bulunuyorlar. Onlar gibi siz de Çin’de çalışıp kariyer merdivenlerini tırmanarak üst görevlere gelebilirsiniz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.