YÖK bazı bölümlere burs verecek. Bu bölümleri seçenler dikkat

12.08.2020
340

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bu yıl tarım, ziraat, orman, su ürünleri, yer bilimleri ve hayvancılık odaklı programlarla maden, tekstil ve deri mühendisliğini seçen öğrencilere burs verecek.

YÖK Destek Bursu

2016-2017 yılında başlatılan burs programı 2020-2021 yılında da devam ediyor.

YÖK Destek Bursu başvuru şartları

a) T.C. vatandaşı olmak.
b) ÖSYM Başkanlığınca yapılan üniversiteye giriş sınavı sonucunda, YÖK tarafından belirlenecek Devlet yükseköğretim kurumlarındaki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşmiş olmak.
c) Öğrencinin yerleştiği lisans programı, tercihlerinin arasında ilk 15 tercihinin içinde yer almış olmak.
ç) Önceden, yurtiçinde veya yurtdışında, herhangi bir lisans derecesine sahip olmamak.
d) Sınavın yapıldığı yıl, YÖK tarafından belirlenen alanlardan birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirmede yerleşmiş ve kesin kayıt yaptırmış olmak.

YÖK Destek Bursu kaç ay boyunca ödenir?

Öğrencilere her yıl ekim ayından itibaren on iki ay süre ile burs ödenir.

Öğrenciler burs aldıkları süre boyunca eğitimlerine kesintisiz devam etmek zorundadırlar. Mücbir sebeplerle kayıt donduran öğrenciye, bu süre zarfında burs ödemesi yapılmaz, ancak eğitime başlamaları halinde bu süre bursluluk sürelerine eklenir.

Bursu sonlandıran durumlar

  • Not ortalamasının yıllık olarak 2,50/4 veya 65/100 sınırının altında olması durumunda
  • Disiplin cezası alınması durumunda
  • Bursiyerin, başka bir üniversiteye/başka bir programa yatay geçiş yapması durumunda
  • YÖK Destek Bursu almayı hak eden öğrencilerin burslandırıldığı süre içerisinde ikinci bir lisans programından mezun olması durumunda
  • Kamu görevinden çıkarılmış veya olağanüstü hal döneminde alınan tedbirler nedeniyle görevine son verilmiş olanlar ile Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplarla irtibatı bulunanlar

Burs ücreti ne kadar?

2020-2021 eğitim öğretim yılında da 101 üniversitede 557 program için 1671 öğrenciye daha aylık 800 lira burs verilecek. Burs artış oranı 2021 yılı ocak ayında YÖK tarafından değerlendirilecek.

YÖK Destek Bursu hangi bölümlere vereilecek?

  • Tarım, ziraat, orman, su ürünleri, yer bilimleri ve hayvancılık odaklı programlarla,
  • Maden Mühendisliği
  • Tekstil ve Deri Mühendisliği

Maden , Jeoloji ve Cevher Hazırlama mühendisliğine özel ilgi

YÖK ve sektör temsilcileri arasında protokoller imzalandı. 2020-2021 öğretim döneminden itibaren üniversite sınavında ilk 50 bine giren öğrenciler, maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliğini tercih etmeleri halinde İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından net asgari ücret oranında karşılıksız burs kazanacak, ayrıca istihdamlarında kolaylık sağlanacak.

Tekstil ve Deri Mühendisliği öğrencilerine asgari ücret tutarında burs

YÖK ile İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği arasında yapılan protokol kapsamında ise 2020-2021 eğitim ve öğretim yılından itibaren şartları taşıyan bütün öğrencilere, ilk 5 tercihinden en az birisinin tekstil veya deri mühendisliği olması şartıyla, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme puanına göre burs verilecek.

Bu kapsamda, ilk 20 binde olanlara asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret (1828 lira) kadar, tekstil mühendisliğine 20-50 bin ve deri mühendisliğine 20-60 bin arasında yerleşen öğrencilere asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret tutarının yüzde 70’i kadar (1280 lira),  tekstil mühendisliğine 50-80 bin ve deri mühendisliği için 60-100 bin arasında yerleşen öğrencilere asgari geçim indirimi hariç asgari ücret tutarının yüzde 50’si kadar (914 lira) burslar yılda 9 ay boyunca ödenecek.

Felsefe programı da YÖK Destek Bursu kapsamına alındı

2020 yılı belirlenen kontenjanlar itibariyle;  57 devlet üniversitesinde öğrenci alan felsefe bölümü bulunmakta olup bilindiği gibi son yıllarda bu programlara rağbet azalmakta, kontenjanlar bazı üniversitelerde dolmamaktaydı. Bu durum üzerine harekete geçen YÖK bir dizi tedbir aldı ve bu programı da destek bursu kapsamına aldı.

Yeni YÖK konsepti içinde felsefe bölümü YÖK Destek Bursları kapsamına dâhil edilmiş olup devlet üniversitelerinde; bu programlara ilk 15 tercihinde yer vererek ilk 3 sırada yerleşen başarılı öğrencilerimize karşılıksız 800 lira burs verile​cektir.”​

İş ve istihdam garantili eğitim bursu

Eğitim bursundan yararlanan öğrencilere sektörde çalışma taahhüdü vermeleri halinde ilgili birlikler ve firmalar tarafından en az 5 yıl iş garantisi verilecek. Ayrıca öğrencilerin sektörel becerilerinin geliştirilmesi amacıyla işbirliği içinde çalışmalar devam edecek.

Üniversite adayları, üniversite ve program tercihi yaparken burslara ve program içeriklerine ilişkin detaylı bilgilere Yükseköğretim Program Atlası’ndan ulaşabilecek.

Sitemizde burs ile ilgili güncel gelişmelere ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.