Şeftalinin ne gibi faydaları var? Şeftali içinde bulunan vitaminler

01.08.2020
346

Şeftali bir yaz meyvesidir. Haziran , Temmuz , Ağustos ayları boyunca pazar , market tezgahlarında görebileceğimiz şeftali yaz aylarının habercisi gibidir. Kimisinin tüylü dokusu nedeniyle pek barışık olmadığı meyvenin faydaları ise saymakla bitmiyor.

 

Şeftali nasıl tüketilir?

Şeftali çiğ haliyle taze meyve olarak tüketilebilir. Ya da yine taze iken suyu sıkılarak meyve suyu olarak kullanılabilir.

Ayrıca reçel , marmelat veya komposto olarak kullanılabilir.

Şeftali reçeli nasıl yapılır?

Şeftali reçeli için gerekli malzemeler

  • 1 kg şeftali
  • 3 su bardağı toz şeker
  • Yarım tatlı kaşığı tereyağ
  • Yarım tatlı kaşığı limon tuzu

Şeftali reçeli tarifi

Şeftalinin kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarın. Çekirdeğe yakın pembemsi yerleri temizlerseniz renk açısından daha açık renkli  bir reçel hazırlayabilirsiniz. Şeftalilerinizin çok yumuşak veya çok sert olmaması tavsiye edilir.

Şeftalilerinizi küp küp doğrayın.

Yarısını tencerenizin zeminine döşeyin.

Üzerine 1 su bardağı şeker dökün

Kalan şeftalileri şekerin üzerine bir sıra daha koyun

Bir bardak şeker daha serpin

Son şeftalileri de koyduktan sonra son bardak şekeri de üzerine serpin .

Herhangi bir ocak işlemi yapmadan bu haliyle 2,5- 3 saat kadar şeftalinin suyunu salması için bekletin.

Daha sonra ocağa alıp orta ateşte kaynayana kadar pişirin.

Kaynadıktan sonra tereyağı ve limon tuzunu ekleyip 15-20 dakika kadar daha kısık ateşte pişirin.

Daha sonra ocaktan alarak serin bir yerde soğumaya bırakın.

Şeftali marmelatı nasıl yapılır?

Şeftali marmelatı için gerekli malzemeler

  • 2 kg şeftali
  • 3 su bardağı şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Şeftali marmelatı tarifi

Şeftalileri soyup çekirdeğini çıkardıktan sonra doğrayın.

Bir tencereye şeftalileri koyup üzerine şeker ekleyin.

Orta ateşte 1 saat kadar ara sıra karıştırarak pişirin , pişirme esnasında üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla alıp , atın.

El blenderı ile şeftalileri parçalayın.

Ateşin altını kısın . Yaklaşık 30 dakika ara sıra karıştırarak pişirmeye deva edin. Limon suyunu içine dökün. Karıştırarak ocaktan alın.

Şeftalinin vitamin değerleri

Şeftalinin 100 gramlık bir porsiyonundaki besin değerleri ve vitaminler aşağıdaki gibidir.

İrice bir şeftalinin ortalama 200 grama yakın olduğu düşünülürse bir şeftali içinde bulunan vitaminleri ve mineralleri hesaplamak için tablodaki değerleri iki ile çarpmanız gerekir.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi bazı insanların kabuk dokusundan dolayı sevemediği meyve aslında mucize faydalara sahip . Bu meyveyi tüketemeyenler için ise tüysüz hali diyebileceğimiz nektarin bir alternatif olabilir. “Şeftalinin faydaları nelerdir” diye sürekli sorulur. İşte şimdi bu yararları açıklayalım.

Şeftali sindirime yardımcı

Günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %10’unu karşılayan bir besin şeftali. Yeterince lif almak kabızlığı önler. Ayrıca  diyabet, kalp hastalığı ve kolorektal kanser hastalıklarının önüne geçer.

Ülsere ve böbreklere iyi gelir

Bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği vardır. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen şeftali , ülser riskini de azaltıyor.

Sağlıklı bir kalp için şeftali

Fenolik bileşikler bakımından da zengin olan şeftali kötü kolesterolü düşürür aynı zamanda içerisindeki antioksidanlar sayesinde damarları temizleyerek kan akışını dengeler. Böylece ödem ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Kan şekerini düzenliyor , krampları engelliyor

Potasyum kan basıncını düşürmeye, kan şekerini düzenlemeye ve vücuttaki sıvıları dengelemeye yardımcı olan önemli bir mineraldir. Potasyum eksikliği kas kramplarına neden olabilir. Orta büyüklükteki bir şeftali 285 mg potasyum sağlar.

Doğal antioksidan ile cildiniz güzelleşecek

Cilt sağlığını destekleyen A vitamini bakımından zengin bir meyve olan şeftali , aynı zamanda cildinize renk katar. Ayrıca içeriğinde bulunan C vitamini, kırışıklıkları azaltmaya, cilt dokusunu iyileştirmeye ve cildi güneşten ve deformasyona karşı korur. Üstelik A vitamini nedeniyle gözlerinize de sağlık verir.

Hamilelikte şeftalinin yeri

İçerdiği  C vitamini bebeğin kemiklerinin, dişlerinin, derisinin, kaslarının ve kan damarlarının sağlıklı büyümesine, ayrıca hamilelik sırasında çok önemli olan demir emilimine yardımcı olur.

Şeftali nerede yetişir?

Ülkemizde yoğunlukla Çanakkale , Mersin ,  Bursa , İzmir , Denizli  gibi şehirlerde yetişmektedir. En fazla üretim Çanakkale’ye aittir.

Ülkemizde yıllık şeftali üretimi 600 ton civarındadır. Ülkemiz şeftali üretiminde 6. sıradadır. Dünya üretilen şeftalilerin yarısından fazlasını ise Çin üretmektedir. Çin’in üretimi ülkemizin 23 katı kadardır ve yıllık 14 milyon ton civarındadır.

Özellikle üretiminde bol su gerektiren bu meyvenin ülkemizde üretiminin artmasını umut ediyor. Sulak arazilerimizin zenginliği nedeniyle fazla üretimle ülkemize daha da kuvvetlenebilecek bir ihracat kalemi oluşturacağını düşünüyoruz.

Şeftali Nasıl Yetiştirilir?

Çekirdikten şeftali yetiştirme nasıl yapılır?

Çekirdekten iki şekilde şeftali yetiştirebilirsiniz.

  • Şeftalinin çekirdeğini çıkarıp kuruması için gölgeye bırakacaksınız. Kuruyan çekirdekler sonbahar ortalarına doğru toprağa dikilir. Güneş , yağmur görecek bir yere yerleştirdiğiniz çekirdek ilkbahar aylarına göre çimlenmeye başlayacaktır.

  • Şeftaliyi bütün halinde toprak üzerinde 2 hafta süre ile bırakın.  Çürümüş olan şeftaliyi gölge bir yere bırakacaksınız .
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.