Sapanca’da Nereye Gidilir? Mesire Alanları ?

Sapanca’da Nereye Gidilir? Mesire Alanları ?

Pandemi sürecinde evde oturmaktan sıkıldığımız bir gün nereye gitsek diye düşünüp uzun zamandır es geçtiğimiz Sapanca’da buluverdik kendimizi. Tabii ilk önce bir solukta gölün kenarında bulduk kendimizi. Öğlen vakti ve hava da epey sıcaktı. Bir sahil turu attığımızda epeyce bir sıcak çarpmıştı.

Ancak çarpan tek şey sıcak değildi. Kafeleri , restoranları o kadar güzel gözüküyordu ki. Maalesef hiç birisine giremedik .Malum bu konu da biraz hassasız. Ama salgın tehlikesi bitince ne olursa olsun gelmek istedik .

Sapanca’da ne yapılabilir?

Deniz bisikletine binebilirsiniz. Gölün üstünde pedal çevirerek stres atabilirsiniz. Ya da sultan kayığı ile daha nostaljik bir tur da olabilir.

Sapanca Gölü

Sahilin girişinde sizi kiralık elektrikli bisikletler bekliyor olacak. Faytonlar da tercih edilebilir. Sahilin sonunda güzel bir çarşı sizi bekliyor. Çarşıda çini satanlar , el işi bazı eşyalar var. Bizim tercihimiz biraz leyla ve mecnun adlı bu iki arkadaş ile biraz zaman geçirmek oldu.

Daha önce duyduğumuz ve okuduklarımıza göre “Kırkpınar diye bir mahalle varmış” , “Nasıl gidebiliriz diye sorduğumuzda ”  oraya gidip bir şey bulamayacağımızı Sopeli Zipline diye bir yer olduğunu orada daha iyi gezebileceğimizi söylediler. Tabi ismi oldukça garip geldi. Hani isminde hayır yok denir ya o tarz bir şey gibi geldi dersem yalan olmaz. Ama gidince bütün dünyanız değişebilir. Bir İstanbulluya çok fazla bir mekan burası.

Buraya girişte herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Yani doğal yaşam köyü olarak geçiyor. Sadece otoparkta sizi karşılayan çocuğa bahşiş bırakabilirsiniz. Yemek yemek için yerlerde çok güzel konumlanmış , en müstahkem yerlerde kafeler var. Buralarda yemek yiyebilirsiniz. Aşağıdan yukarı doğru eğimle her tarafı ayrı güzel bir yer bekliyor sizleri. Ufak tefek dükkanlar da var , işte ufak bir butik , doğal ürünler satılan bir şarküteri vs.  Biz çok huzur bulduk ve yeşillikler arasında iyice tazelendik. Aksiyon ve adrenalin arayanlar için şu havadaki abi gibi takılmakta mümkün.

Ama en eğlenceli kısım bundan sonra başladı. Evden yanımıza aldığımız bir kaç piknik yiyeceği için bir mesire yeri ararken mini bir şelale yanında bu harika masayı bulduk. Yanı başımızda kelebekler ve derenin içinde balıklarla beraber su sesi müziği ile harika bir piknik deneyimi yaşadık. Üstelik saat 15:00’de gittiğimizde kimse yoktu. Sonra bir anda doldu. Masa başI 30 TL ücreti var. Tuvaletleri ise tertemiz. Yeri mi nerede Sapanca gölünden yukarı Sopeli Zipline’a giderken sağda kalıyor. Ama ismini bir yere not etmememin cezasını çekiyorum. Gerçi bulunmayacak bir yer değil yol üstünde sağda piknik yazan yer… Hemen bulursunuz.

Aslında Sapanca’dan çok daha küçük Poyrazlar Gölü etrafında da güzel yerler varmış piknik için ama biz bulduğumuz yeri oldukça beğendik. Mekanın sahibi teyze ve amca da çok şeker insanlar…

Son olarak bizim son zamanlarda gittiğimize değen en güzel yerlerden biriydi Sapanca , sağlıklı günlerde ilk fırsatta yeniden gidip burası hakkında çok daha güzel bir rehberi sizler için yayınlamayı düşünüyoruz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz