Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Nedir?

25.07.2020
510

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Nedir?

Bilişim alanında kariyer hedefi olan kişilerin özellikle de üniversite tercih dönemleri yaklaşırken çeşitli bölümler üzerinde yoğunlaşması oldukça doğaldır. Bu anlamda 2 yıllık eğitim veren bölümler arasında yer alan bilgi güvenliği teknolojisi bölümü de tercih edilebilir. Peki bilgi güvenliği teknolojisi bölümü nedir? Hangi alanlarda hizmetler edebilirler? Gelecekteki durumları nasıldır?

Siber güvenlik kapsamında bilgi güvenliğinin oluşturularak çeşitli kurum ve kuruluşlarda faaliyetlerini gösteren, devam ettiren bilgi güvenlik uzmanları bulunmaktadır. Temel bilgi teknolojileri eğitiminin yanı sıra bölümün ana hedefi güvenlik üzerine gelişmeleri takip ederek bilgi teknolojileri kapsamında tüm güvenlik gereksinimlerini karşılamaktadır.

Bu anlamda bilgi güvenliği teknolojisi bölümünü tercih edecek olan öğrencilerin genel anlamda bilgisayar teknolojisini iyi bilmeleri, gelişen teknolojilere ve yeniliklere karşı sürekli güncel kalmaları da gerekmektedir.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Taban Puanları

Hangi bölüm olursa olsun insanların üniversite bölüm tercihi yaparken dikkat ettikleri ilk şeylerin başında taban puanları ve sıralamalar gelmektedir. Nitekim bu bölümü tercih edecek olan öğrencilerin de bilgi güvenliği teknolojisi bölümü taban puanları için araştırmalarda bulunmaları gerekmektedir. Buna göre;

  • İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ   Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL)( Vakıf ) – 333 Taban Puan
  • BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ   Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL)( Vakıf ) – 305 Taban Puan
  • OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ   Meslek Yüksekokulu (ANKARA)( Vakıf ) – 289 Taban Puan
  • BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ   Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL)( Vakıf ) – 261 Taban Puan
  • İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ   Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL)( Vakıf ) – 246 Taban Puan
  • İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ   Gedik Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL)( Vakıf ) – 231 Taban Puan
  • ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ   Karadeniz Ereğli Meslek Yüksekokulu (ZONGULDAK)( Devlet ) – 221 Taban Puan
  • SELÇUK ÜNİVERSİTESİ   Güneysınır Meslek Yüksekokulu (KONYA)( Devlet ) – 221 Taban Puan

Daha birçok devlet ya da özel üniversitede yer alan bu bölümü sizler de takip ederek son güncel puanlarına göre tercih edebilirsiniz.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Maaş

Çeşitli kurumlarda, kuruluşlarda ya da özel şirketlerde çalışmalarını devam ettirmekte olan bilgi güvenliği teknolojisi maaş oranları genelde 3.000 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Sizler de kariyer hedefinde bilgi güveniğini düşünüyorsanız bu alanda tercihlerinizi yapmanızda fayda olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.