Pilotaj Bölümü Nedir?

24.07.2020
330

Pilotaj Bölümü Nedir?

Üniversite tercihlerinin yaklaştığı dönemlerde üniversite adayları hedefledikleri bölümü daha çok araştırmakta ve alternatif bölümlere de yönelmektedir. Bu anlamda sayısal alandan alım yapan ve son zamanlarda popüler olan pilotaj bölümü nedir? Pilotaj bölümünü kimler tercih edebilir? Taban puanları nelerdir? Pilot olma hayali olan kişilerin özellikle pilotaj bölümü hakkındaki araştırmaları da bilinmektedir. Sizler de pilotaj bölümü için araştırmalar yaparak istediğiniz hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Pilotaj bölümünün en temel amacı sivil havacılık kapsamında ihtiyaç uyulan pilotların yetiştirilmesini sağlamaktadır. Pilot yetiştiren bölüm olarak nitelendirilen pilotaj bölümünü, pilot hayali olan ve hedeflerini bu yönde çizen hemen herkes tercih edebilir.

Pilotaj bölümünü tercih edenlerin ayrıca çeşitli sağlık raporlarına ve adli sicil belgelerine de ihtiyaçları vardır. Birçok üniversite bu ve bunun gibi daha birçok kriteri temel alarak öğrencileri kabul etmektedir.

Pilotaj Bölümü Taban Puanları

Üniversite tercihi yapan kişilerin dikkat ettiği ilk şeylerden biri taban puanlardır. Taban puanlara ve sıralamalara göre tercih yapacak olan kişilerin kendi puanlarına göre tercihler yapmaları gerekmektedir. Bu anlamda pilotaj bölümü taban puanları da şu şekilde sıralanabilir:

  • ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ – 520 Taban Puan
  • TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ – 509 Taban Puan
  • ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 503 Taban Puan
  • BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ – 502 Taban Puan
  • ATILIM ÜNİVERSİTESİ – 499 Taban Puan
  • İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ – 498 Taban Puan
  • ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİ – 492 Taban Puan

Daha birçok üniversitede daha yer alan pilotaj bölümü gelecekte de daha çok üniversitede açılacaktır. Çoğu üniversitede kontenjanların da dolmadığı ya da puanların da belirlenmediği bilgiler arasındadır.

Pilotaj Maaş

Pilotaj maaş konusu bu alanlarda kariyer hedefi yapacak olan kişilerin en dikkat ettiği konular arasındadır. Nitekim ortalama bir hava yolu şirketinde görev almakta olan pilotların ortalama maaşları 25.000 TL ile 45.000 TL arasında değişmektedir. Çok yüksek maaşlara sahip pilotların bahsettiğimiz gibi pilotaj eğitimlerini almaları gerekmektedir. Çeşitli üniversitelerde gerçek anlamda yüksek puanlara sahip olan pilotaj bölümlerine sizler de puanınız yetiyorsa girebilirsiniz. Tercihleriniz arasında yer gösterebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.