Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Mühendislik bölümleri öğrencilerin ilgi çektiği bölümler arasında yer almıştır. Buna göre gerek gelecekte iş olanaklarının geniş olması gerekse de sürekli olarak projeler yaparak üretim halinde olmaları sebebiyle mühendislik bölümleri sürekli olarak talep edilen bölümler arasındadır. Bu anlamda metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü de örnek gösterilebilir. Peki metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü nedir? Ne gibi iş imkanları bulunmaktadır? Kimler bu bölümü tercih edebilir?

Öncelikle bu alanda kariyer hedefleyen hemen herkes metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü tercih edebilir. Sayısal alandan alım yapan metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü için öğrencilerin sayısal alanlarda kendilerine güvenmesi, mühendislik problemlerine çözüm getirmesi, analitlik düşünmesi gibi niteliklere sahip olmaları gerekmektedir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Taban Puanları

Metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü taban puanları da bu bölümü tercih edecek olan üniversite adaylarının dikkatle analiz etmesi gereken bir kriterdir. Bu anlamda hemen her bölüm için dikkat edilmesi gereken alanlardan biri olan taban puan ve sıralama konusu bu bölüm için de geçerlidir. Buna göre;

  • ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 466 Taban Puan
  • İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 438 Taban Puan
  • YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 418 Taban Puan
  • GAZİ ÜNİVERSİTESİ – 307 Taban Puan
  • KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ – 268 Taban Puan
  • KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 261 Taban Puan
  • ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ – 261 Taban Puan

Daha birçok üniversitede yer alan metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü için sizler de tercihlerde bulunarak sayısal alanda alım yapan bu bölümü 4 yılda okuyabilirsiniz. Bu kapsamda birçok mühendislik problemine çözüm getireceğiniz metalurji ve malzeme mühendisliği bölümününde kariyer hedeflerine de ulaşabilirsiniz.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaş

Metalurji ve malzeme mühendisliği maaş kriteri de bu bölümü tercih edecek olan kişiler için en önemli kriterler arasındadır. Çeşitli iş sahalarında faaliyetlerini gerçekleştirecek olan metalurji ve malzeme mühendislerinin maaş ortalamaları 3.000 ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Tecrübeye ve çalışılan yere göre bu maaş oranı da değişiklik göstermektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.