Mekatronik Mühendisliği Nedir?

24.07.2020
290

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Üniversite tercih dönemini bekleyen ve hedefledikleri bölüme giderek emeklerinin karşılığını almak isteyen üniversite adaylarının bu noktada alternatif bölümlere de yönelmesi gerekmektedir. Neticesinde mühendislik bölümleri arasında yer alan ve fazlasıyla rağbet gören mekatronik mühendisliği de tercihler arasında yer alabilir. Peki mekatronik mühendisliği bölümü nedir? Gelecekte ne gibi iş imkanları olabilir? Kimlerin tercih etmesi gerekmektedir?

Mekatronik mühendisliği bölümü, zeki ve hassas birçok ürünün tasarımında, sorun ve taleplere yönelik olarak işlerin geliştirilmesinde ve bu alanlarda yetkin kişilerin yetiştirilmesinde önemli rol oynayan bir bölümdür. Temel mühendislik problemlerini ele alarak bunlar üzerinden analizler gerçekleştirmek ve sonuca gitmek de bölümün amaçları arasında yer almaktadır. Bu kapsamda mekatronik mühendisliği bölümünü tercih edecek olan üniversite adaylarının temel mühendislik problemlerini çözebilecek, sorunlara karşı çözümler ortaya koyacak ve analitik düşünme sistemine sahip olacak nitelikleri bulundurmaları gerekmektedir.

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Taban Puanları

Çoğu bölümde olduğu gibi mekatronik mühendisliği bölümü tercih edecek olan kişilerin de bölüm taban puanlarını dikkate almaları gerekmektedir. Taban puan ve sıralama bilgilerini edinen adayların bu noktada tercih yapmaları daha mantıklı olacaktır. İşte mekatronik mühendisliği bölümü taban puanları:

  • BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ – 457 Taban Puan
  • YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 454 Taban Puan
  • İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ – 436 Taban Puan
  • ATILIM ÜNİVERSİTESİ – 413 Taban Puan
  • IŞIK ÜNİVERSİTESİ – 398 Taban Puan
  • BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 344 Taban Puan
  • NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ – 340 Taban Puan
  • SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ – 321 Taban Puan
  • MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ – 298 Taban Puan
  • ERCİYES ÜNİVERSİTESİ – 291 Taban Puan

Daha birçok üniversitede yer alan mekatronik mühendisliği taban puanları değişmektedir. Bu anlamda  sizler de sayısal alanda yeteri kadar puan aldıysanız bu bölümü tercih edebilirsiniz.

Mekatronik Mühendisliği Maaş

Bir diğer önemli konu ise maaş konusudur. Mekatronik mühendisliği maaş fiyatları genellikle 3.000 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Çeşitli sanayi, endüstri alanlarında çalışmalarını sürdürmekte olan mekatronik mühendislerinin çalıştıkları yerlere ve tecrübelerine göre de maaşları değişmektedir. Sizler de bu gibi yerlerde kariyer hedefi yapmak istiyorsanız mekatronik mühendisliğini tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.