Malzeme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Malzeme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Malzeme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Üniversite tercihlerinde bulunacak üniversite adaylarının bu dönemlerde en çok istediği bölümden alternatif bölümlere doğru inerek sıralama yapmaları gerekmektedir. Neticesinde herkesin aklında bir hede bölümü olmakla birlikte gelecek planlarını da buna göre şekillendirmektedir. Bu anlamda sizler de bu dönemlerde daha fazla araştırma yaparak istediğiniz bölümlere doğru gitmenizde yarar vardır.Mühendislik alanı içerisinde adından fazlasıyla söz ettiren bir alan da malzeme mühendisliğidir. Peki malzeme mühendisliği bölümü nedir? Malzeme mühendisliği bölümünü kimler tercih edebilir? Geleceği ve iş olanakları nasıldır?

Malzeme mühendisliği; birçok kategori altındaki ürünleri ve teknolojileri geliştirmek adına malzemelerin araştırılması, belirlenmesi ve bu malzemelerin geliştirilerek verimli kullanılmasından sorumlu bir mühendislik dalıdır. Bu noktada en önemli kriterlerden biri de ürünlerin maliyeti, verimliliği, dayanıklılığı ve performansıdır.

Endüstriyel alanlarda daha çok iş sahasına sahip olan malzeme mühendisliği bölümünde ihtiyaç duyulan malzeme mühendisleri yetiştirilmektedir.

Malzeme Mühendisliği Bölümü Taban Puanları

Üniversite tercihi yapacak kişileri ilk dikkat ettiği kriterlerden biri taban puan ve sıralama konusudur. Bu noktada malzeme mühendisliği bölümü taban puanları da incelenerek araştırmalarda bulunabilir ve daha iyi yaptırımlar da yapabilirsiniz. Buna göre;

  • ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 466 Taban Puan
  • İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 438 Taban Puan
  • YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 418 Taban Puan
  • GAZİ ÜNİVERSİTESİ – 307 Taban Puan
  • KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ – 268 Taban Puan
  • KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 261 Taban Puan
  • ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ – 261 Taban Puan

Çoğu üniversitede ise malzeme mühendisliği  bölümü için kontenjanların dolmadığı ve taban puanların da net olmadığı bilinmektedir. Sizler de bu gibi taban puanlarına göre tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Malzeme Mühendisliği Maaş

Malzeme mühendisliği maaş konusu da araştırılması gereken ve dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Bu anlamda çeşitli sanayi, endüstri gibi bölgelerde görevlerini devam ettiren malzeme mühendislerinin ortalama maaşları 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir. Tabi firmaya göre ve kişinin tecrübesine, bilgi ve birikimine göre de bu maaş aralıkları değişiklik göstermektedir. Sizler de malzeme mühendisliği alanında çalışmalar gerçekleştirmek ve kariyer hedefi yapmak istiyorsanız puanınıza göre bölümün tüm araştırmalarını yapmanızda fayda vardır.

YORUMLAR