Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir?

24.07.2020
702

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir?

Üniversite tercih dönemlerinin yaklaşması ile birlikte milyonlarca üniversite adayı da birçok bölüm üzerine yoğunlaşmıştır. Bu anlamda çeşitli bölüm alternatifleri üzerinde duran ve neticesinde hedeflediği bölümlere de gitmeye çalışan kişilerin tercihleri arasında klasik bölümlerin dışında kalan ve yine de fazlasıyla tercih edilmekte olan gastronomi ve mutfak sanatları bölümü de yer alabilir. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü nedir? Hangi çalışma alanlarına sahiptir?

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü özellikle de aşçı olmak isteyen ve birçok kurumda profesyonel aşçı olarak çalışmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği bölümler arasında gelmektedir. Sadece yemek anlamında değil kültürü, ekonomiyi, işletmeyi ve buna benzer daha birçok bilimi de önemseyen bu bölümde öğrenciler çok yönlü olarak eğitim almaktadır. Bir anlamda gastronomi bölümünü okumak isteyen öğrencilerin mitoloji, sanat yönetimi, sanat tarihi gibi alanlarda da merakı olmaları gerekmektedir. Ayrıca gıda yönetimi, gıda muhafazası gibi gıdaları içeren tüm alanlarda da yetkinlikleri ve merakları olmalıdır.

Son dönemlerde özellikle Masterchef adlı yarışma programı nedeniyle de iyice ilgi artan ve geçerliliğini hiç bir zaman yitirmeyeceği gözüyle bakılan aşçılık için gençlerin sıklıkla tercih ettiği bir bölümdür.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Taban Puanları

Son derece önemli bölümlerin başında gelen gastronomi ve mutfak sanatları bölümü taban puanları için de araştırmaların yapılması gerekmektedir. Nitekim tercih verecek olan kişilerin ilk olarak dikkat ettiği kriterlerin başında taban puan ve sıralamalar gelmektedir. Puanı ilgili puan türünde yeterli olan kişiler de bu alanlarda tercihlerini verebilirler. Buna göre;

  • ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ – 465 Taban Puan
  • BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ – 443 Taban Puan
  • MALTEPE ÜNİVERSİTESİ – 430 Taban Puan
  • İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ – 417 Taban Puan
  • İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ – 414 Taban Puan
  • AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ – 403 Taban Puan
  • ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ – 385 Taban Puan
  • DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ – 378 Taban Puan
  • ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ – 370 Taban Puan
  • YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ – 364 Taban Puan

daha birçok üniversitede yer alan gastronomi bölümünün taban puanları değişiklik göstermektedir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Maaş

Gastronomi ve mutfak sanatları maaş konusu da araştırılan bir diğer konular arasındadır. Buna göre bu iş ile uğraşa ortalama birinin maaşı 5.000 ile 7.000 TL arasında değişmektedir. Çalışılan yere ve kişinin tecrübesine göre de maaş aralıkları farklılık gösterebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.