Endüstriyel Tasarım Bölümü Nedir?

24.07.2020
383

Endüstriyel Tasarım Bölümü Nedir?

Üniversite tercihlerinin yaklaştığı dönemlerde öğrencileri saran tatlı telaş onları hedeflerine ulaştıracak noktalardadır. Bu anlamda üniversite hazırlık sürecinde hedeflediği bölümleri kazanmak amacıyla tercih yapacak olan kişilerin alternatif bölümlere de yönelmeleri gerekmektedir. Nitekim fazla sayıda tercih hakkı olan öğrenciler bu haklarını en verimli biçimde kullanmaları adına birçok araştırmalarda da bulunabilir. Bu alanda endüstriyel tasarım bölümü de tercihler arasına yazılabilir. Peki endüstriyel tasarım bölümü nedir? Çalışma alanları nasıldır? Ne gibi avantajları vardır?

Endüstriyel tasarım bölümü, hemen her alanda kullanılabilecek pratik eşyaların seri üretimlerinin gerçekleştirildiği bir bilim dalıdır. Bölümün temel amacı; ergonomi, kullanılabilirlik, üretim gibi problemlere çözümler getirmektir. Yeni ürünleri gelişim süreçlerine katkı sağlayarak piyasaya ihtiyaç duyulan ürünlerin sunulması da en yegane amaçlardan biridir. Fotoğraf atölyesi, model yapım atölyesi gibi temel çalışma alanlarını içinde barındıran bu bölümde öğrencilerin temel anlamda el becerisi, mantıksal düşünme ve talepleri yerine getirecek kadar analiz yeteneği gibi yetkinliklere sahip olmaları gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarım Bölümü Taban Puanları

Üniversite tercihlerinde bir diğer dikkat edilmesi gereken temel nokta ise taban puan ve sıralama istatistikleridir. Bu anlamda endüstriyel tasarım bölümü taban puanları da dikkate alınmalıdır. Endüstriyel tasarım bölümüne ait taban puanları sıralayacak olursak;

  • ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 432 Taban Puan
  • İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – 421 Taban Puan
  • ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ – 419 Taban Puan
  • YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ – 399 Taban Puan
  • KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ – 377 Taban Puan
  • ATILIM ÜNİVERSİTESİ – 356 Taban Puan
  • İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ – 353 Taban Puan
  • BEYKENT ÜNİVERSİTESİ – 307 Taban Puan

Bu gibi daha birçok üniversitede yer alan endüstriyel tasarım puanları değişiklik göstermektedir. Sizler de ilgili puan türündeki puanınıza göre tercihler yaparak istediğiniz lokasyonlarda eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Endüstriyel Tasarım Maaş

Endüstriyel tasarım maaş konusu da önemli kriterler arasında yer almaktadır. Buna göre endüstriyel tasarımcıların maaşları genelde 4.000 ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Çeşitli alanlarda çalışma imkanları olan endüstriyel tasarımcıların çalıştıkları yere ve tecrübesine göre de maaş aralıkları değişmektedir.

YORUMLAR