Atatürk Fen Lisesi tercih edilir mi?

Atatürk Fen Lisesi tercih edilir mi?

LGS sonuçları açıklandı. Öğrenci ve velilerini ise heyecanlı bir telaş daha sardı. Tercihlerin yapılmaya başlanması ile bir çok soru işareti veli ve öğrencilerin kafasını meşgul ediyor.

Bu yazımızda size Türkiye’nin belki de en güzide okulu Atatürk Fen Lisesi hakkında bilgi vermek istedik.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi nerede?

İlk önce en son sorulması gereken soruyla başlayalım. Çünkü İstanbul’da yaşayan bir çok kişi bile çok yakınında olmadığı sürece yerini tam bilmiyordu okulun. Tabi 2019-2020 eğitim öğretim yılının açılış gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni yapılan binası canlı yayınla tanıtılınca biraz daha konumu belirginleşse de hala ilk sorulan sorular arasında yer alıyor. Okul Kadıköy ilçesinde Kuyubaşı – Fikirtepe muhitlerine yakın bir konumda Marmara Üniversitesi Göztepe kampüsünün hemen arkasında yer alıyor. Bahçeleri bitişik .

İstanbul Atatürk Fen Lisesi’ni tercih etmeli miyim?

Okul , 1982 yılından beri faaliyet gösteriyor. Hal böyle olunca da okulun mezun profili de muazzam. Daha çok tıp fakültesi ve mühendislik okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen okulun mezunlarıyla bu alanlarda karşılaşmak mümkün. Dreamworker gibi dünya devi animasyon şirketlerinin yönetiminden bir çok hastanenin başhekimine  , ceolara kadar her alana damga vurmuş mezunlara sahip okul . Okulun mezun listesini yazmakla bitiremeyiz. Ama Seyfi Teoman deyince her alanda ne kadar mahir olduklarını da anlayacaksınız.

Okulun eğitimi nasıldır?

Kendi öğretmenini seçme şansı verilen okullardan okul bu konuda o kadar titiz davranmış ki eğitim kadrosu alanında bulunabilecek en deneyimli , çalışkan ve enerjik öğretmenlerden oluşuyor. Okul idaresinin de sürekli daha iyi ne yapabiliriz vizyonu sayesinde her geçen gün kendisiyle yarışında galip gelen bir okul görünümünde.

Fiziksel imkanları nasıl?

İstanbul Atatürk Fen Lisesi 1982 yılında kurulmuş ve uzunca bir süre bu binada eğitimine devam etmiştir. Okul devasa bir kampüs içerisinde bulunmaktadır. 45 dönümlük arazisi bulunduğu konumda bir okul için mükemmel bir atmosferdir ve öğrenciler doğayla iç içe gözlerden uzak eğitimlerini sürdürmektedir. Bilenler bilir iyi okullar eskiden şehrin dışında tercih edilirdi. Böylece öğrenciler derslerine daha iyi konsantre olabilir. Okul süresince başka şeylere odaklanarak dikkatlerini dağıtmazlardı.  İşte okul İstanbul’un en merkezi yerinde olmasına karşın bir o kadar da izole bir imkana sahip .

Okul bahçesi içerisinde bir ana eğitim binası iki adet ( biri erkek , biri kız) yurt binası , bir adet yemekhane binası , spor salonu ve konferans salonu bulunmaktadır. Özel okullarda bile zor bulunabilecek fiziksel imkanlara sahip olan okulda ayrıca açık alanda bir halı saha , iki tane basket sahası ve koruma altında tescilli bir çok ağaç bulunmaktadır.

 

 

 

İstanbul Atatürk Fen Lisesi öncelikleri nelerdir?

Okul özellikle Tübitak başta olmak üzere proje yarışmalarına  , bilim olimpiyatlarına çok önem veriyor. Öyle ki öğrencilere okula başladıkları yıl proje mi , yoksa olimpiyat mı çalışmak istedikleri konusunda bir seçim yapmaları tavsiye ediliyor. Uluslararası madalya sahiplerinin de dahil olarak destek oldukları olimpiyat çalışmaları öğretmenlerinin rehberliğinde ve dersleriyle gitgide büyüyor.

Dünyanın bir çok yerindeki yarışmalardan ödüllerle hem öğretmenlerini hem ailelerini gururlandırıyorlar.

Okulda sosyal etkinlik yok mu?

Aslında yıllarca bir çok eğitim kurumunun bu dengeyi sağlayamadığını görünce buna inanmak zor ama okul akademik çalışmaları yanında sosyal  , kültürel , sportif çalışmalarla da o kadar yoğun ki , parmak ısırtıyor desek yalan olmaz.  İl genelindeki bir çok spor turnuvasına katılan okulda spor faaliyetleri her alanda destekleniyor. Her geçen yıl talebin arttığı  bilim yarışmalarının organizasyonunda  ise öğretmenlerin yanında öğrencilerin emeği de büyük. Her türlü yardım organizasyonu , sosyal farkındalık kampanyası içinde ilk sıralarda yer alan okulda reklamdan çok , iş yapılıyor desek yeridir.

Öğrencileri adapte olabiliyor mu?

“Öğrenci her zaman gelişmeye muhtaçtır” sözü eğitimin şiarlarındandır. Ancak söz konusu Atatürk Fen Lisesi olunca gelişim bu okulun öğrencilerine muhtaç gibi duruyor.  Öyle öğrenciler bulunuyor ki okulda bir an bile boş durmuyorlar. Bilimsel araştırma yazıları yazanlar , yeni matematiksel teoremler üretenler , biyoloji alanında yapılan kullanışlı buluşlar , robotlar , güneş enerjili arabalar derken okulun her köşesi burası gerçekten bir proje okulu diyor. Yeni gelen öğrenciler ise sınavdan sonra böyle bir tempoya adapte olmakta zorluk yaşayabilseler de okulun kültürünü aldıktan sonra onlarda üretme sistemine dahil oluyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz