Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü

22.07.2020
380

Üniversite tercihleri sırasında üniversite adaylarının hangi bölümleri tercih edeceği noktasında kararsız kaldıkları dönemlerde uzman görüşlere ihtiyacı olabilir. Bu noktada çeşitli üniversite bölümleri üzerinde açıklamalar yaparak üniversite öğrenci adaylarına bölümler hakkında bilgi vermekteyiz. Bu kapsamında acil yardım ve afet yönetimi bölümü de dikkate alınabilecek bölümler arasında yer almaktadır. Peki acil yardım ve afet yönetimi nedir? Gelecekte ne gibi durumlar söz konusudur? İş alanları ve maaşları nasıldır? İşte detaylar…

Acil yardım ve afet yönetimi bütün Avrupa ve dünya ülkeleri için önemli bir konu olup bu alandaki personel ihtiyaçlarının da karşılanması adına önemli bir bölümdür. Bu kapsamda devletlerin yaşanabilecek olası afetler için yardım ve çalışma ekiplerine ihtiyaç duyduğu da bilinmektedir. Acil yardım ve afet yönetimi bölümünün en temel amacı, afet gerçekleşmeden önce ve sonra toplum için ve çalışma ekipleri için bilgilendirmelerin yapılmasıdır. Planlamalar oluşturulması ve afet sırasındaki düzenin de sağlanması amaçlar arasında yer almaktadır.

Bu anlamda acil yardım ve afet yönetimi bölümünü düşünen öğrencilerin olabildiğince soğukkanlı, yardım sever ve ekip çalışmasına uygun biçimde hareket edecek özellikleri kendilerinde görmeleri gerekmektedir.

Acil yardım ve Afet Yönetimi Dersleri

Acil yardım ve afet yönetimi dersleri, bu bölümü tercih edecek olan kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Buna göre;

 • Acil durum ve afet farkındalık eğitimi,
 • Arama kurtarma bilgisi ve etik değerler,
 • Kentler, planlama ve afet risk yönetimi,
 • Temel afet bilgisi,
 • Göç ve göç sorunları

gibi dersler bölüm genelinde görülmektedir. Bölümün amacı doğrultusunda arama, kurtarma ve felaketlere karşı sorululuklar almaya yönelik olarak görülen dersler neticesinde devlet bünyesinde arama kurtarma ekipleri olarak çalışabilir, afetlere karşı sorumluluk alarak insanların hayatını da kurtarabilirsiniz.

Acil yardım ve Afet Yönetimi Taban Puanları

Acil yardım ve afet yönetimi taban puanları da üniversite öğrencileri tarafından merak edilen, sürekli olarak araştırılan bir konudur. Nitekim hangi bölümü tercih ederseniz edin sıralama, puan gibi kriterler en ön planda olmakla birlikte tercih döneminde dikkate alınan konulardır. Buna göre;

 • ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ – 259 Taban Puan
 • SELÇUK ÜNİVERSİTESİ – 253 Taban Puan
 • BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ – 239 Taban Puan
 • TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ – 230 Taban Puan
 • GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ – 226 Taban Puan
 • BAYBURT ÜNİVERSİTESİ – 225 Taban Puan

Bunlar sadece birkaç üniversite olup daha birçok üniversitede de acil yardım ve afet yönetimi için taba puanları görmeniz mümkündür. Bu bölümü okuyarak ileride bu alanda kariyer yapmak isteyen üniversite adaylarının çeşitli araştırmalar yapması ve bölümün gelecekteki ne gibi durumlarla karşılaşacağına da dikkat çekmeleri gerekmektedir.

Acil yardım ve Afet Yönetimi Maaş

Acil yardım ve afet yönetimi bölümünden mezun olan kişiler çeşitli devlet kurumlarında ya da sivil toplum kuruluşlarında görevler yapmaktadır. Birçok çalışma içerisinde bulunabilecek bu kişilerin devlette görev yapmaları için de KPSS’den yeterli puanı almaları gerekmektedir.

Acil yardım ve afet yönetimi maaş konusu da bu bölümü okuyan ya da okumak isteyen kişilerin dikkat ettiği bir diğer önemli konudur. Buna göre bu alanda çalışmakta olan kişilerin başlangıç maaşları olarak 3.000 ila 4.000 TL arasında maaş aldıklarını söylemek mümkündür. Daha tecrübeli olan ve yıllardır bu işi yapan kişilerin maaşları ise 7.500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Sizler de bu gibi kriterleri ele alarak ileride kariyerinizi bu alanda sürdürme noktasında hedeflerinizi belirlemeli ve gerekli tüm araştırmaları da yapmalısınız.

YORUMLAR