LGS sonuçları için geri sayım başladı

LGS
14.07.2020
169

2020 yılı LGS sonuçları için geri sayım başladı. Sonuçların açıklanma zamanı yaklaştıkça milyonlarca öğrenci ve veliyi heyecan sardı.

Küresel salgın nedeniyle okulların Milli Eğitim Bakanlığı’ nın belirlediği 31 Ağustos tarihinde açılıp açılamayacağı merak konusu iken LGS ‘ye girecek öğrencilerin gündemi gidecekleri okulun belli olması üzerine.

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

20 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilen LGS sürecinde sonuçların açıklanacağı tarih 16 Temmuz 2020.

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk , twitter hesabından yaptığı yeni açıklamayla sürece yeniden işaret etti.

Ziya Selçuk LGS Sonuçları Açıklaması

1,6 milyon öğrencinin katıldığı sınavın sonuçları merakla bekleniyor. Öğrenciler 2020 LGS sonuçları açıklanır açıklanmaz tercih süreci gibi yine stresli bir sürecin içine girecekler. Ancak bu yıl ki öğrencilerin geçen yıllardaki öğrencilere göre giren sayısı artsa da şanslarının azaldığını söylemekte pek mümkün değil. Zira bir çok okulun kontenjanı bu yıl artış göstermiş durumda.

Ayrıca 30 kişi olan sınıfların 34 kişiye çıkarılması ile bu sene oluşan öğrenci fazlalığına bir nevi çözüm bulunmuş durumda.

Örneğin geçen yıl 30 mevcutlu 5 sınıf oluşturan toplamda 150 öğrenci alan Türkiye’nin en güzide okulu sayılan İstanbul Atatürk Fen Lisesi bu yıl 34 mevcutlu 6 sınıf oluşturacak. Bu okulun imkanlarının yüksekliği modern binası , yatılı yurtlarının konforu ve öğretmen kadrosunun çok iyi olması nedeniyle puanları çok ciddi manada düşüş yaşamasa bile kontenjanı artan bir çok okulda bunu gözlemlemek mümkün olacaktır. Yani geçen yıla göre sıralamanız veya yerleştirme puanınız düşük olsa bile istediğiniz okula yerleşme şansınız olabilir.

Yerleştirme sürecinde neler yapmalı ve nasıl bir yol izlemelisiniz konusuna köşe yazarımız Adem Hıdır rehberlik edecektir. Sitemizi takip etmeyi unutmayınız.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.