2020 KYK Burs ve Kredi Başvuruları

11.07.2020
389

Bir üniversite sınavı daha sona erdi. 2020 TYT ve AYT sınavı yapıldıktan sonra sonuçlar beklenmeye başlandı. Bu heyecanlı bekleyiş sonucunda ise öğrencileri bu sefer bir çok soru işareti bulunan bir süreç bekleyecek.

Öğrenciler kazandıkları üniversite özellikle şehir dışında ise kendi ayakları üzerinde durmaya , bir nevi kendi ekonomileri kurmaya çalışıyorlar.

Ailelerinde harçlık alan gençler bu şekilde idare etmeye çalışsalar da bilinen bir gerçek öğrencinin her zaman paraya ihtiyaç duyacağı. Toplumumuzsa tarih boyunca bu durumu hep öncelemiş ve öğrenci ihtiyaçları için yemekler düzenlemiş , bağışlar toplayıp bunları ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya çalışmış. Hatta sırf bu iş için vakıflar kurmuştur.

Öğrenciler ise kazandıkları üniversite belli olduktan , kayıt ve yerleşim işlerini bir şekilde hallettikten sonra geçimlerini sağlayabilmek , ihtiyaçlarını karşılayabilmek için burs dağıtan vakıfları ve kuruluşları araştırmaya koyulur.

Biz de bu nedenle burs veren kurumları sizler için listelemeye ve zamanında duyurmaya çalışıyoruz.

KYK Burs ve Kredi başvuruları ne zaman yapılacak?

Başvuru zamanı yıl yıl farlılık gösterebilse de aşağı yukarı bir tarih vermek mümkün . Ekim ayının 15’inden sonra başvuruların başlama ihtimali oldukça kuvvetli. Her ihtimale karşı Ekim ayının başından itibaren bu duruma kulak kesilmekte fayda var.

KYK Burs ve Kredisi nasıl oluyor?

Herhangi bir karşılık ödemek zorunda olmadığınız burs ve çoğu zaman skeçlerde falan da şakalarının yapıldığını duymuş olabileceğiniz öğrenim kredisi şeklinde karşılığını ödemek zorunda olduğunuz şekliyle olabiliyor.

KYK Burs ve Kredi başvurusu nereden yapılıyor?

Başvurular e-devlet üzerinden yapılıyor. Bu süreçte yani henüz KYK burs ve kredi başvuruları başlamamışken PTT’den yoksa e-devlet şifresi alabilirsiniz.

KYK Burs başvurusunda öncelikli öğrenciler var mı?

 • Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
 • Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
 • Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
 • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,

Milli sporculardan bazılarına ise bir aylık burs miktarının 3 katı kadar burs verilmektedir.

KYK Burs ve Kredi ne zaman hesaba yatar?

İlk yıl başvurunlar başvuruları sonuçlanıp belgelerini teslim ettikten sonra en kısa zamanda Ekim ayında itibaren geçerli olmak üzere her ayın 6-10 ‘u arasında öğrenim süresince ödenir.

 • Başarısız olma,
 • Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alma,
 • Kesin hükümle mahkûm olma hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

hallerinde bursunuz kesilir.

KYK Burs ve Kredi kaç para yatacak?

Geçen yıl 550 TL olan miktarın bu yıl ne kadar olacağı henüz belli değil.

Belli olur olmaz bültenimizde yer vereceğiz.

ÖSYM , sınav sonuçlarını 28 Temmuz tarihinde açıklayacak. Bundan sonra tercih ve yerleştirme süreci başlayacak. Konu hakkındaki gelişmeleri bu süreçte sitemizden takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.