2021 YKS için erken öneriler

09.07.2020
384

Öncelikle 2021 YKS ‘ye girecek adayların önündeki sis perdesinden duyduğumuz endişeyi paylaşmak isteriz.

Devam eden salgın süreci nedeniyle dershanelere gitmekte tereddüt yaşayan bir çok öğrenci olduğu gibi , dershanelerinde belirsizlik nedeniyle yaşadığı sıkıntıya hepimiz şahit oluyoruz.

Öncelikle yaz kamplarının çoğu dershanede online olarak yapılmasıyla başlayan sürecin nasıl devam edeceği ise merak konusu…

Ancak biz yine de şu sloganlaşmış sözle yazımıza giriş yapalım. “Moral bozmak yok , herkes için aynı şartlar geçerli”

Bu süreçte genelde değişen uygulamalar gibi nedenlerle bulanan zihinler bu yıl pandemi nedeniyle daha farklı şekilde dağılmış gözüküyor. Ancak her ne şekilde olursa olsun. İçinde bulunduğu şartlara kısa sürede adapte olabilen , şikayet etmeden önüne bakabilenler sonunda mutlu olanlar oluyor.

2021 YKS için tavsiyelerimiz

1 – Yaz aylarından çalışmaya başlanmalı mı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Çünkü sürece nasıl başlanırsa o kadar güzel bir şekilde ilerlendiği bir gerçek. Ancak tüm eforumuzla kışa enerji kalmayacak şekilde de olmamalı. Tadında , kararında bir çalışmanın meyvesi çok tatlı olacaktır.

2- Süreci yönetmek en önemli kilit nokta!

Erken mi başlamalıyız? sorusunun cevabı evet. Ancak tüm enerjimizle olaya girip daha sonra havlu atmak ise çok sıkıntılı bir durum. Herkes bu noktada enerjisini sürece yayacak şekilde ve kendine uygun bir plan belirlemeli. Çalışmayı en çok seven öğrencilerin bile sürecin sonuna yani sınava yakın zamanlarda bunaldığı için ders tempolarının düştüğünü biliyoruz.

Artan ivmeli bir çalışma temposu ise takvim düşünüldüğünde pek mümkün değil. Sınava yakın havaların ısınması ile temponuz ister istemez biraz düşüşe geçecektir.

3 – Hangi dersten başlamalı?

Yazı genelde matematik ile geçirmek hem eşit ağırlık hem de sayısal öğrencileri için uygun olacaktır.

AYT’mi , TYT ‘mi çalışmalı derseniz. Aralık – Ocak aylarından önce pek AYT denemesi görmeyeceğinizi düşünerek bildiklerinizi unutabileceğiniz bir gerçek. Eğer içselleştirerek öğrenebilenlerden (unutmayanlardan) iseniz o zaman her türlü çalışma faydalıdır. Ancak yine de TYT ‘den başlamanız 1. maddede söylediğimiz nedenden dolayı daha iyi bir seçenektir.

Bu zamana kadar iyi bir kitap okuyucusu olmadıysanız bu yıl bunun acısının çıkacağını söyleyebiliriz. O yüzden yazın çalışmak size göre değilse en yakındaki kitaba derhal sarılmanız. Ancak kitap oku deyince bazı gençler çeviri eserlere falan yöneliyor. Elbette normal bir zamanda olsa okuyun. Ancak sınava katkı amaçlı bu dönemde daha çok deneme tarzı şeyler okuyabilirsiniz.

Nurullah Ataç iyi bir seçim olabilir. Okuduğunuzu anlamaya , içindekileri sindirmeye çalışarak okumanız oldukça önemlidir.

Daha önceki yazımızda lise öğrencilerine ara sınıf kaynak tavsiyelerinde bulunmuştuk. Genelde matematik dersi hariç diğer dersler için önereceğimiz kaynaklar aynıdır. Ancak matematik için oldukça farklılık bulunmakta. Üniversite hazırlık yayınları çıkaran bir çok ciddi yayın ara sınıf yayını çıkarmamaktadır. Bu yüzden yakın zamanda TYT ve AYT için matematik kitap önerisi olarak bir kaç yayın paylaşacağız.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.