İstendik ve isabetli tercih önemli

07.07.2020
769

Hayatımızı şekillendiren yaşamımızda bazı dönüm noktaları vardır ve bunlar bir elin parmaklarını geçmez. Bunların en önemlilerinden biri de Üniversite Tercihleridir. Yıllar önce bir üniversiteye hazırlanan bir gencin çalışma köşesine “Kazanacakları ……. Kaybedeceklerim……” başlıkları altında bir çok şeyi sıraladığını görmüştüm. Üniversiteye yerleşmenin herkes için geçerli anlamları, kazanımları ve kayıpları olduğu gibi bazı özel kazanımları ya da kayıpları da olabilir.

Hepimiz için geçerli olabilecek şeyleri; iş yaşamımız, kazancımız, oturacağımız ev, bineceğimiz araba, eşimiz, statümüz, saygınlığımız, anne-babamızın mutluluğu, çocuklarımızın yaşamı, geleceği gibi hususlar olarak sıralayabiliriz. Kayıplarımızda bunlarla ters orantıda gerçekleşecektir. Demek ki Üniversiteye Yerleşmek Geleceğimizi önemli derecede etkileyecek bir dönüm noktasıdır.

Tabiki de tek başına üniversiteye yerleşmek, üniversite mezunu olmak hayat başarısı için geleceğimiz için mutlak bir yeterlilik olmayacaktır. Ama geleceğe sağlıklı adımlarla ilerleyebilmek için gerekli ve geçerlidir. ÖSYM istatistiklerine baktığımızda görüyoruz ki hemen her yıl ortalama 600 bin kişi daha önce Üniversiteye yerleşmiş ya da mezun olmuş olmasına rağmen tekrar Üniversite sınavlarına giriyor. Bunların kaçı “spor olsun” diye giriyor bilemiyorum. Ancak mutsuzluk, doyumsuzluk, huzursuzluk, kabullenememe, arayış vs. vs. sebepler çoğalabilir. Daha önce Tıp kazanmış yeniden girip mühendislik ya da psikolojiyi tercih eden, Matematik öğretmenliğinden vazgeçip Sosyal Hizmetlere giden; bu bölüm bana göre değilmiş, bu ilde okuyamam, hiç ailemden ayrılmadım diyen ya da ailemin yanı olmasında… diyen bir çok öğrencimizin olduğunu ve tekrar sınava girdiğini gördük gözlemledik. Bir alt tercihime gitseydim keşke, keşke şurayı yazsaydım kesin geliyormuş neden orayı yazmadım tüh vahhh diyenleri sonrasında da yeniden sınav ya da yatay geçiş yapma yollarını arayanları çok gördük.

Keşke dememek, tüh-vahhh dememek için bu kritik dönüm noktasını iyi değerlendirmek İstendik isabetli tercihler yapmak yine bizim elimizde. Sınav geçti şuan sonuçlara göre makul mantıklı tercihlerle en iyisine ulaşmak lazım. Birde bilinmesi gereken önemli şeylerden biri de bir yükseköğretim programına yerleşildiğinde kayıt yaptırmasak bile sonraki ilk yıl Yerleştirme puanına eklenen OBP (ortaöğretim başarı puanı) yarı yarıya düşmektedir. Örneğin lise diploma notu 80 olan bir öğrenci 80 x 5 x 0,12 = 48 olurken OBP puanı yerleştikten sonraki ilk yıl 48/2 = 24 olacaktır. Aradaki 24 puan direk yerleştirme puanından düşeceğinden farkı kapatmak oldukça zor olacaktır. Yerine göre 1 netin 1 puan getirdiğini düşünürsek neredeyse 24 net daha üstüne koymalıyız ki aradaki uçurumu kapatalım. Aklımızda kolay kalsın Lise diploma notu 70 diyelim 70 x 0,6 = OBP 42 olacaktır. Bir yükseköğretim programına yerleşmesine rağmen sonraki yıl yeniden sınava girenlere 42 değil de 70 x 0,3 = 21 puan yerleştirme puanına eklenecektir. Ortaöğretim Başarı puanının getirisinde de yarı yarıya kayıp yaşamamak için de tercihlerimizden emin olmalıyız. İstemediğimiz bölümü, üniversiteyi, ili tercih etmemeliyiz.    

18 yıllık yaşamımızı ve 12 yıllık eğitim hayatımızı nihayete erdirirken Hasat zamanı harmanı yerde bırakmamalıyız. YKS sonuçlarıyla sağlıklı, makul, mantıklı, istendik ve isabetli tercihler yapmalıyız. Liselerinizdeki rehberlik uzmanlarından, Rehberlik Araştırma Merkezlerinden, üniversitelerin tanıtım ve Kariyer merkezlerinden ücretsiz Tercih ve Kariyer Danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Yalnız değilsiniz “Geleceği Bizimle Yakalayın”

Adem HIDIR

Kariyer Danışmanı

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uzmanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.