Okullar 31 Ağustos 2020 tarihinde açılacak

Corona virüs salgını süresinde eğitim nasıl ilerleyecek?Okullar ne zaman açılacak? Diğer ülkelerdeki durum ne?

Okullar 31 Ağustos 2020 tarihinde açılacak

Dünya genelinde yaşanan corona virüs salgını nedeniyle en başta eğitim sektörü etkilenmiş ve ülkeler öncelikle okullarında eğitim – öğretime ara verdiklerini duyurmuştu.

Çocukları daha az etkilediği düşünülen virüsün bulaşıcılığının yüksek olması ve okulların açık olması halinde çocukların taşıyıcı olarak bir çok eve bu virüsün taşınacağını düşünen devlet yetkililerinin bu durum karşısındaki aldıkları en etkili tedbir okulları kapatmaktı.

Ancak virüsün etkisinin yakın zamanda zayıflaması beklenmiyor. Yani yeni eğitim – öğretim yılında da etkisinin sürmesi hatta ekim-kasım aylarında yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor.

Türkiye’de okullar ne zaman açılacak?

Tüm bu varsayımlara karşın Milli Eğitim Bakanlığı iradesini ortaya koyarak 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları eğitim öğretime açacak. Ancak yaz boyu bu durum üzerinde kafa yorması beklenen bakanlık yetkililerin şimdiden yedek planları da bulunuyor.

31 Ağustos 2020 tarihinde okulları açarak geçtiğimiz yılın Mart ayında kapatılan okullarda verilemeyen eğitimlerin telafisini yapmak isteyen bakanlık yetkilileri bu planını virüs kanadında çok riskli bir durum oluşturmazsa hayata geçirmekte kararlı gözüküyor. 3 haftalık bir süreci telafi eğitimi ile devam ettirecek bakanlık yetmemesi halinde destekleme ve yetiştirme kursu kapsamındaki eğitimlerle bu telafi eğitimini desteklemeyi sürdürecek.

Ancak kötü haberler gelmesi ve riskin büyümesi halinde ,

İkili eğitim ilk değerlendirilen alternatiflerden, bu sayede sınıf mevcutları yarısına indirilerek hastalığın bulaşma riski azaltılmaya çalışılacak.

Öte yandan online dersler için kayıtlarını da bir yandan sürdüren bakanlık , her ihtimalde bu dersleri yayınlamayı sürdürmeyi düşünüyor. Ancak riskin artması durumunda teorik dersi okulda yüzyüze verip geri kalan dersleri online videolarla desteklemeyi düşünüyor.

Diğer ülkeler ne yapıyor?

Fransa , bizimle aynı tarihte okullarını kapatan Fransa 11 Mayıs’ta okulları açmış. Maske kullanımı ortaokulda zorunlu tutulmuş ve sınıflar en fazla 15 kişi olacak şekilde belirlenmişti. Ancak 70 öğrencide coronavirüs çıkınca virüs çıkan okulları eğitim öğretime kapatmıştı.

Almanya , 4 Mayıs 2020 tarihinde okulları yeniden aktif hale getimeye karar vermiş ve bu düşüncesini kademeli olarak hayata geçirmişti.

Amerika’da sonbahardan önce açılmanın zor olduğu görüşü hakim. Vaka sayısının giderek artması , eyaletler arasında farklı uygulamanın hayata geçebileceğini gösteriyor. Karma model üzerinde en çok konuşulan konu. Yani yüzyüze ve online derslerin harmanlandığı bir eğitim sistemi üzerinde duruluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.