2021 LGS sınavına girecek öğrencilere tavsiyeler

2021 LGS sınavına girecek adaylara erken tavsiyeler

06.07.2020
341

Yakın bir zamanda LGS sınavına girerek büyük bir stres yükünü omuzlarından attı bir çok gencimiz.

Yeterli çalışmayı yapamamış ya da yapsa bile sınavda işler umduğu gibi gitmemiş öğrenciler için belki bu stresli süreç tercih aşamasında bir miktar daha nüksedebilecek. Ancak biz gelecek yıl sınava girecek adaylara bir takım tavsiyelerde bulunalım istedik.

En büyük ve birinci anahtar okumak aslında!

Sizlere bu alanda en büyük tavsiyemiz bu olabilir. Okumayı sevmeyen arkadaşların sesi kulağımıza kadar geldi bile. Ancak maalesef okumanın yerini hiç bir şey tutmuyor. Tüm branşlardaki başarının en büyük anahtarı okumak ve okumaktaki devamlılıkla gelişen okuduğunu anlama yetisi.

İnanın bu üniversite sınavı için de çok önemlidir. Hatta daha da önemli diyebiliriz. Ancak okumak bir süreç işidir ve size katkıları bir süre sonra ortaya çıkmaktadır. Yani bir kaç kitap okuyarak bu faydayı hemen göremezsiniz. O yüzden yaz sıcağında çalışmaktan zorlanan öğrencilere en azından bolca kitap okuyarak bu konuda bir eksiği varsa tamamlamasını öneriyoruz.

Yaz aylarından çalışmaya başlanır mı? Başlanmalı mı?

Aslına bakarsanız bir çok öğrenci sınava hazırlık sürecinde istikrarlı ve düzenli çalışmalarını yaparak hiç bir sorun yaşamadan bu süreci atlatabiliyor.

Ancak en iyisini isteyen öğrenciler için ve belki de bazı eksiklikleri olduğunu düşünen öğrenciler için de erken başlamak faydalı olabilir.

Tecrübeler gösteriyor ki , sürece iyi başlayan öğrenciler genelde süreç sonunda da başarılı bir sonuca ulaşıyor. Yani yapılan denemelerde iyi bir sıralama elde eden , bunun motivasyonu ile seneyi tamamlamasını kolaylaştırırken , zor bir başlangıç yapanın sınav kaygı düzeyi hep yükseklerde seyrediyor.

Yazın kendinizi üzmeyecek şekilde çalışmaya başlamanız iyidir. Ancak gerek yazın , gerekse kış sürecinde tüm sosyal aktiviteleri askıya alarak tamamen derse gömülmekte çok sağlıklı olmasa gerek.

Kendinize ölçülü zaman ayırın.

Oyun başında geçen onlarca saat , ya da dizi – film izleyerek geçirilen zamanlar aslında size çok ciddi bir rahatlama sağlamaz. Üstelik biraz zarardır diyebiliriz. Sporla uğraşmak , temiz hava almak gibi etkinliklerle geçirilen süreleri ise boşa gitti diye asla saymayınız. Bunlar çok önemli etkinliklerdir. Ve beynin öğrenmeyi tamamlaması için gereklidir de . Vücut ritminin düzenli olması beynin sağlığı için inkar edilemez düzeyde önemlidir.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.